• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

COI SbS je proglasio pobjednike Nagrade za inovativne nastavnike/ce u 2020. godini

Ceremonija dodjele Nagrade za inovativne nastavnike/ce u 2020. godini održana je 18.12.2020. godine kada smo saznali pobjednike u 6 kategorija – najinovativnije nastavnike/ce na svim nivoima obrazovanja, od vrtića do srednjih škola; kao i najinovativnije direktore škola. Ovogodišnja, peta po redu Nagrada je, kao i prethodnih godina organizirana u čast profesiji koja odgaja, najvrednijoj profesiji današnjice – u čast onima kojima dugujemo. Nagradu su organizirali Centar za obrazovne inicijative Step by Step i Zajednica inovativnih nastavnika  u saradnji sa Global Teacher Prize (Svjetska nagrada za nastavnike).

Svečanost je počela u 19 h na oficijelnom YouTube kanalu, i portalima medijskih partnera obradom pod nazivom Ni u svjedočanstvu, u izvedbi Nede Montena (Nedim Krajišnik) i Vlada Šerbedžije (Vladimir Čolaković) koji su bili i domaćini u studiju i poželjeli dobrodošlicu čarobnjacima i čarobnicama. Dobru atomosferu i odličan zvuk u studiju upotpunili su ovogodišnji partneri u realizaciji, sjajni Mostar Rock Schoolthe school that rocks, a Ceremoniju pogledajte OVDJE.

U prvom dijelu čuli smo pozdravne poruke organizatora Svjetske nagrade, Upravnog odbora COI SbS tima, kao i emotivnu poruku izvršne direktorice Radimile Rangelov-Jusović koja nas je podsjetila da je u ovoj godini, Nagrada svjetlost radosti, naše iskonske potrebe za povezanošću, ljudskošću i dobrotom ali i plemenit simbol profesije koja trenutno prolazi iskušenja. Ispred Upravnog odbora, obratila nam se prof.dr.Ivana Zečević i pozvala sve nas da postanemo zarazni svojim inovativnim idejama, da širimo pozitivnu i kreativnu zarazu u svojim kolektivima i zainteresiramo barem još jednog kolegu i kolegicu i nastavimo da cjeloživotno učimo jedni od drugih. Zečević je uputila pozdrave svima koji daju krila svojoj djeci, oslobađaju maštu i bude motivaciju za učenje.

U studiju sa našim domaćinima bili su ljudi koji zaista žive svoj posao, prošlogodišnji pobjednici, koji su i činili ovogodišnju Komisiju pred kojom je bio zadatak ocijeniti rekordan broj ovogodišnjih prijavljenih praksi (199). Komisija je ove godine, samo na posljednjem sastanku provela 12 h, a predsjednica, profesorica iz Druge gimnazije u Sarajevu, i prošlogodišnja pobjednica, Adila Salibašić predstavila je kriterije i zahvalila se kolegama na borbi za bolje društvo -borbi koja se i treba voditi u razredu. Hvala vam za svaku dobivenu bitku, za sreću, za radost, za jednakost, za svaku prevaziđenu prepreku, za bolje samopouzdanje svakog djeteta i učenika sa kojima radite. Hvala što ne posustajete, zbog toga su sve vaše prakse podjednako važne i za nas zaista, od srca, svi su večeras pobjednici, poručila je Salibašić.

Ipak, najbolji od najboljih su izabrani. Pobjednice u Kategoriji 1 – odgajatelji i odgajateljice, proglasila je prošlogodišnja pobjednica, članica Komisije,  Edina Kevro iz JU “Dječiji vrtići Ciciban” iz Mostara, o čijoj praksi smo snimili i kratki film. Kevro je predstavila ovogodišnje nominirane u Kategoriji 1 čije prakse možete pronaći OVDJE na profilima nominiranih.   Radijana Dukić, Jelena Milošević, Marijana Vuković i Dragana Pljevaljčić JU Dječiji vrtić “Čika Jova Zmaj” Foča pobijedile su sa praksom Čika Jovina šarena sedmica, koja predstavlja online model vrtića. Plan i program rada je podrazumijevao aktivnosti po danima. Pa su tako ponedjeljkom organizovane sportske aktivnosti, utorak je bio dan za kreativnost, srijeda je bila u znaku muzike, četvrtkom je bila zastupljena likovna aktivnost, dok je petak bio rezervisan za pozorišnu predstavu. Čika Jovina šarena sedmica je trajala 6 sedmica i realizovano je 30 učećih aktivnosti, dok se svakodnevno u večernjem terminu prikazivao video u kom je vaspitač čitao priču za laku noć. Specijalno priznanje dodijeljeno je za tim Ognjenke Mikavice koji je svjestan nedostatka dječije pjesme i muzike u praksi, sa djecom iz vrtića snimio autorski CD sa 8 pjesama. Izrađena je i slikovnica sa tekstovima pjesama, notnim zapisima i didaktičkim materijalom.

Pobjednike u Kategoriji 2 – učitelji i učiteljice, proglasio je Boško Jovičić, učitelj Prve osnovne škole Brčko, a kratki film o njegovoj pobjedničkoj praksi pronađite OVDJE. Nominovane u Kategoriji 2, njihove prakse i profile pronađite OVDJE. Ovogodišnji najinovativniji učitelji dolaze iz Banja Luke, Prnjavora i Laktaša, a tim čine Žarko Aničić, Gordana Gajanović, Draženka Šobat, Danijela Mitrić i Duško Gajanović. Pet učitelja je odlučilo da pokrene svoju priču, da na svoj duhovit način prikažu online nastavu preko raznih paltformi. Reagovali su brzo onda kada je najviše trebalo. Ambijentalna nastava i realizacija nastave preko online platformi tokom pandemije je još jednom pokazala koliko ovi ljudi zapravo vole svoj posao i koliko su spremni žrtvovati svoju energiju. Humor je dokaz da je najbolji lijek za sve i tada jedini koji smo imali, reako je Jovičić u obrazloženju.

Mahir Mališević iz Osnovne škole “Srednje” Ilijaš, sa prošlogodišnjom pobjedničkom praksom koju možete pogledati OVDJE, proglasio je pobjednike u Kategoriji 3 – predmetni nastavnici i nastavnice u osnovnim školama. Deset najboljih od najboljih, koji svojim radom promoviraju obrazovanje i naglašavaju njegov značaj, pogledajte OVDJE, a ovogodišnji pobjednica je Aida Brdalj iz Osnovne škole “Zalik” u Mostaru. Okusi nauku, probaj STEM kolačiće, Energetski napici pod lupom, Biohemičari kreativci, poduzetnici i Akciono istraživanje rijeke Bune, samo su neki od projekata kojima je približila učenicima hemiju i biologiju kroz prostore i pojave koji su im bliski i poznati, napomenuo je Mališević u obrazloženju. Aidino uzbuđenje pokazalo nam je kako je posao raditi sa srcem. Aida nam je ispričala o davnom COI SbS susretu i vidjeli smo šta za nekog može značiti profesionalna i ljudska inspiracija.

Uživali smo u još jednoj odličnoj izvedbi i još većim potencijalom da postane hit, pod nazivom Online mi je škola, u izvedbi ZOOMon-a, nakon čega je uslijedilo predstavljanje nominiranih i pobjednika u Kategoriji 4, koje je pozdravio profesor Vedran Zubić, iz Gimnazije “Dobrinja” u Sarajevu, geograf nevjerovatne pobjedničke prakse koju možete pogledati OVDJE. Nagrada putuje nekih 150 kilometara zračne linije na sjevroistok kursom od 45 stupnjeva. I brzo će tamo doći. Nije bitno samo djecu nešto naučiti. Nije bitno im samo dijeliti ocjene. Škola je odgojno-obrazovna institucija iz koje moraju izaći odgojeni, obrazovani, ali i funkcionalni. Kada im date u ruke da oni sami stvaraju i kada iz prakse vide plodove svog rada, kada uče iz onog nastavnog sredstva koje su sami „skovali“, onda ste napravili najvažniju i najbolju stvar za profesora! Učinili ste ga manje bitnim jer djeca puno toga mogu raditi samostalno, poručio je Zubić i čestitao ovogodišnjem pobjedniku – Boži Iliću iz Zvornika. Čuli smo da je za Ilića, ovo najveće priznanje u njegovoj tridesetogodišnjoj karijeri, a njegov entuzijazam smo osjetili svi. Specijalno priznanje otišlo je za praksu Elmane Cerić i nemjerljiv doprinos obradi nastavnog sadržaja na krajnje inovativan, strukturian i autorski način. 

U Kategoriji 5 – stručni suradnici i suradnice na svim nivoima obrazovanja, a nagradu su proglasile Dijana Galić i Sanja Budimir, prošlogodišnje pobjednice čiju inovativnu praksu možete pogledati OVDJE. Iz njihovog iskustva čuli smo koliko im je bilo važno sudjelovati u Stepovim događajima i biti dio Komisije i odličnog tima. Nominirane stručne suradnike/ce, ključni faktor za razvoj dječijih potencijala, i njihove prakse pogledajte OVDJE. Ovogodišnji pobjednici su iz Tuzle,  Saša Delić i Fata Zilić – oligofrenolzi koji rade u nastavi s učenicima Zavoda za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju koji su odabirom stimulirajućih, kreativnih i prigodnih tehnika u nastavi matematike, kroz likovnu ekspresiju i elemente relaksacije olakšali su učenicima usvajanje i razumijevanje matematičkih pojmova i usvajanje gradiva.

Posljednja, i nova, i veoma važna  kategorija uvedena ove godine. Kategorija 6 – direktori i direktorice škola slavi one koji su uveliko kreatori dobre klime i kulture u školi. Nominirane ovogodišnje direktore, njihove profile i prakse,  pogledajte OVDJE. Nagradu je direktorici PU “Maslačak”, Larisi Pejić uručio je naš Namir Ibrahimović. Predškolsko prijateljstvo, najmlađi ambasadori proputovaše cijeli svijet, Grčka, Kipar, Švedska…Ovo je samo primjer kako se praksa putovanja može koristiti u učenju i počuvavanju najmlađih. Dobitnica sprecijalnog priznanja je Dijana Bogdanović, direktorica koja pokazuje šta sve jedna direktorica može, obnoviti praksu iz 70-ih, kada se pet država udruži; i kada druženje ne uzima granicu kao prepreku. Direktorica je na ovaj način uspostavila međudržavne veze i obnovila regionalne veze među nastavničkom praksom.

Za kraj smo slušali Uzalud vam trud svirači, prošlogodišnji pobjednici u i zaplesali, a vi,  nadamo se da ste se nasmijali, zabavili i uživali u proslavi onih kojima dugujemo, proslavi nastavničke profesije. Dobri ljudi, dragi nastavnici hvala vam za sve, za svaki osmijeh, naučeno slovo, zavezanu pertlu i obrisanu suzu. Hvala vam što postojite, hvala vam što ne odustajete i hvala vam što ste odabrali najvažniju profesiju na svijetu. 

Nadamo se da smo vas inspirirali, te da ćete nam se pridužiti u širenju ove ideje. Inspirirajte se ili inspirirajte druge i postanite #innastavnik.
Pridružite se Zajednici inovativnih nastavnika OVDJE. 

0 responses on "COI SbS je proglasio pobjednike Nagrade za inovativne nastavnike/ce u 2020. godini"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram