• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

NAGRADA ZA INOVATIVNE NASTAVNIKE I NASTAVNICE

 

Najvrijednije priznanje među edukatorima i edukatoricama na svim nivoima obrazovanja.

Prepoznajemo, nagrađujemo, i promovišemo inovativne nastavnike i nastavnice

 

Istražite dosadašnje nominirane učesnike i učesnice i inspirirajte se njihovim praksama. U pripremama pronađite detaljan opis realizacije, odgovor na pitanje zašto je došlo do primjene prakse, koji su to ciljevi i željeni ishodi, kao i efekti i postignuti rezlutati.

Prijavite se za nagradu i inspirirajte druge.

NAGRADA ZA INOVATIVNE NASTAVNIKE I NASTAVNICE 2022

Odgajatelji i odgajateljice u predškolskom odgoju i obrazovanju

Image hover effect image

Vildana Čeliković i Emina Talić-Hakanović

Pobjednice u kategoriji Odgajatelji i odgajateljice u predškolskom odgoju i obrazovanju

Praksa: Djeca su čuvari planete i svijeta

Pedagoška uvjerenja:

Svako dijete jeste individua za sebe i posjeduje značajne potencijale koje vrijedi prepoznati i razvijati, kako zbog dobrobiti samog djeteta, koja je prioritet, tako i zbog dobrobiti i napretka cijelog društva. Velika je ljubav i blagodat, ali i odgovornost imati u rukama takvo blago resursa, koji bi mogli uz adekvatan poticaj iznjedriti rješenja za globalne probleme čovječanstva. Predškolska djeca spontano koriste oko 95% svojih ukupnih kreativnih potencijala, a prema istraživanjima kreativnost uz samopouzdanje naglo opada polaskom u školu. U našem vrtiću vjerujemo da kvalitetnim odgojno -obrazovnim radom i dobrim poticajnim praksama možemo statistiku promijetiti u korist djece, ali i naše budućnosti, opstanka planete Zemlje i svijeta. Kada upitate grupu djece predškolske dobi: "Ko zna da crta?....pjeva?...svira?...gradi?...vozi avion?...pleše?... pravi kolač?..." Doživjet ćete nešto što liči na pravu čaroliju. Vidjet ćete prekrasnu sliku sa mnogo ruku dignutih u vis i mnogo pari radoznalih "okica" koje sa nestrpljenjem čekaju signal da to pokažu, jer djeca predškolske dobi imaju bezgraničnu maštu, otvoren i fleksibilan um koji im dopušta vjerovanje da mogu mnogo postići. Zato je izuzetno važno koristiti inovativne metode i strategije učenja i poučavanja, stvarati takvo poticajno okruženje u kojem će djeca graditi i zadržati samopozdanje, otvoreni um i kreativnost od predškolske do zrele dobi. To nije običan posao, to je misija u kojoj stvaramo mjesta gdje djeca i mladi sretno i zdravo rastu i razvijaju se do svojih punih potencijala i izrastaju u zrele, sretne i ostvarene ljude koji mogu riješiti globalne probleme čovječanstva. U skladu sa našim pedagoškim uvjerenjima slogan našeg vrtića jeste "Mjesto gdje djeca sretno i zdravo rastu i razvijaju se".

KRATAK OPIS PRAKSE: Naša inovativna praksa predstavlja projekat "DJECA SU ČUVARI PLANETE I SVIJETA", koji smo realizirali cijelu pedagošku 2021/2022.godinu, s ciljem jačanja svijesti o važnosti očuvanja planete Zemlje i očuvanja mira u svijetu. Projekat sadrži aktivnosti iz oblasti ekološkog odgoja, odgoja za toleranciju i dramskog odgoja. Inspirisani ručno rađenim lutkama i pričom koju je jedna divna tetka napisala za vrijeme pandemije iz ljubavi, razdvojenosti (Amerika - BiH) i nedostajanja, nastala je potpuno originalna naša autorska predstava "Kad se male ruke slože", koja ukazuje na važnost pčela u ekosistemu i važnost zajedništva. Ova predstava je možda mogla biti zasebna inovativna originalna praksa. Sve navedene aktivnosti u toku cijele godine rezultirale su realizacijom Festivala za ekologiju i mir "Djeca su čuvari planete i svijeta" na Velikoj sceni Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici, sa učešćem oko 200 djece uzrasta od 10 mjeseci do 12 godina, učešćem roditelja, mnogih stručnjaka iz zajednice, angažman i volonterski doprinos velikog broja studenata, te sjajnu medijsku propraćenost

NOMINOVANI I NOMINOVANE

Učitelji i učiteljice u razrednoj nastavi

Image hover effect image

Katarina Vučen

Pobjednica u kategoriji Učitelji i učiteljice u razrednoj nastavi

Praksa: Da učenje ne bude mučenje

Pedagoška uvjerenja:

,,Djeci dajte krila, vinite ih u visine , a onda ih pustite da ljepotu letenja istraže sami“, krilatica je kojom se vodim u svojoj učiteljskoj praksi već 16 godina. S obzirom na to da sam neko ko voli da uči, istražuje i vjeruje u doživotno-permanentno učenje, a i kroz bogato iskustvo u istraživačkom radu na postdiplomskim studijima na temu Inovativni oblici rada u nastavi mlađeg školskog uzrasta (eksperimentalno istraživanje), uvidjela sam da klasično tradicionalno poučavanje i učenje, kod učenika, naročito mlađeg školskog uzrasta izaziva pritisak, slabu motivaciju, kratkotrajnu pažnju i djeca uče pod stegama , reprodukuju napamet naučene definicije i pravila koja nerijetko ne razumiju i koja ne doprinose funkcionalnom znanju. Školski proces u mlađem školskom uzrastu, jednostavno rečeno, obojen je teorijom, sa vrlo malo ili nimalo praktične primjene. U želji da mojim učenicima, mojim malim-velikim ljudima pomognem da spoznaju ljepotu učenja, saznavanja svijeta oko nas, ljepotu škole kao druge kuće, u svoj rad i svakodnevnu praksu uvela sam aktivno učenje/aktivnu nastavu koja podrazumijeva smisleno učenje, učenje putem otkrivanja, stvaralačko učenje, gdje učenik samostalno uči kako da dođe do informacija, kako da ih obradi i upotrijebi i koju u svom razredu primjenjem u kontinuitetu drugu godinu. Volim nove izazove, volim digitalne alate i inovacije u nastavnom procesu, kreativnost, istraživanja i smatram da je učiteljski posao privilegija nas posebnih koji iz velike ljubavi i razumjevanja prema djeci, ostaju vječno, radoznalo dijete u duši.

KRATAK OPIS PRAKSE: Sam koncept inovativne prakse „DA UČENJE NE BUDE MUČENJE“ zasniva se na rečenici UKLJUČI ME! Prije početka školske godine proučila sam detaljno nastavni plan i program svoga razreda, za svaki nastavni predmet, s posebnom pažnjom na ishode učenja za svaku nastavnu temu. Također sam detaljno proučila planirane nastavne sadržaje i napravila tematsko uvezivanje sadržaja između predmeta. Globalnim planiranjem nastojala sam uvezivati teme prema principima postupnosti i sistematičnosti u nastavi, vodeći računa o mjesecima, godišnjim dobima, važnijim datumima u godini. Operativnim planovima također sam vodila računa o uvezivanju srodnih sadržaja među predmetima, važnijim datumima, kako bi se mogle realizovati projektna, tematska i terenska nastava. S obzirom na to da je učionica u kojoj boravimo jedna od e-učionica s umreženim đačkim laptopovima, da u školi posjedujemo i interaktivnu tablu, mbot robote i micro bitove, kao i razrednu web stranicu nastalu za potrebe online nastave, određene sadržaje, radionice i aktivnu nastavu osmislila sam upravo uz korištenje savremene obrazovne tehnologije, te različitih aktivnih metoda djelovanja u nastavi. Kako je je riječ o kompleksnoj praksi, koja realizujem drugu godinu u kontinuitetu i koja u sebi sadrži veliki broj inovativnih aktivnosti realizovanih kroz savremene metode aktivnog učenja , a s obzirom na ograničenost forme same prijave, odlučila sam se prikažem aktivno učenje kroz sljedeće aktivnosti: Tematski dan ,,Draga jeseni ,veliko ti hvala“ // Projektna nastava : ,,Moja učionica moja bajka“ // Dani otvorenih vrata: ,, Stigli su nam gosti“ // IKT metoda,, Digitalni svijet u praksi“ // Psihosocijalna motivaciona tehnika:,,Važan si“

NOMINOVANI I NOMINOVANE

Predmetni nastavnici i nastavnice u osnovnim školama

Image hover effect image

Emina Sinanović

Pobjednica u kategoriji Predmetni nastavnici i nastavnice u osnovnim školama

Praksa: Suživot Roma i Bošnjaka – Nacionalna manjina ili kombinacija pravog jezičkog bogatstva?!

Pedagoška uvjerenja:

“Reci mi i zaboravit’ ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjet’ ću.” Moja pedagoška uvjerenja, kao jednoj profesorici jezika, temelje se upravo na ove tri stavke. Smatram da je od izuzetne važnosti kod djece i mladih u nastavi primjenjaviati upravo metode praktičnog rada, te učenike maksimalno uključiti u nastavu. Na ovaj način nastavnik učeniku direktno stavlja do znanja da mu vjeruje kao jednoj posebno individui, daje mu do znanja da je učenik spreman da uspješno realizuje ono što se od njega očekuje, te mu ulijeva osjećaj samopouzdanja da je spreman napraviti velike stvari. Također, ukoliko učenika aktivno uključimo u nastavu, na ovaj način ga pripremamo za suočavanje s realnim i svakodnevnim životnim situacijama, a to sa sobom nosi realan rezultat zadovoljenih ciljeva u nastavi. Također, kao neko ko učenike podučava stranom jeziku, interakcija u nastavi mi je veoma bitna. Istu nastojim u učinici sprovesti uz pomoć svoje kreativnosti, a iz koje proizlaze razne jezičke igrice, kvizovi, aplikacije. Ono što je najbitnije kada je u pitanju moj rad jeste činjenica da sam svjesna da učenici također imaju svoje problem, brige i uvijek polazim od toga da ukoliko svoj čas organizujem na najkreativniji mogući način, ukoliko budem organizovala vannastavne aktivnosti i projekte, učenici će barem nakratko pobjeći od realnih životnih nedaća i što je najbitnije, učenici će učiti. Na kraju, sve se svede na to da svakom učeniku želim dati do znanja da vrijedi, da može i umije napraviti velike stvari i da tako svaki od njih boji ovaj svijet ljepšim bojama i isti mijenja na bolje.

KRATAK OPIS PRAKSE: Praksa se odvijala u Osnovnoj školi „Kiseljak 1“ Bilalovac u sklopu predmeta Njemački jezik. Osnovnu školu „Kiseljak 1“ Bilalovac pohađa određen broj učenika romske nacionalnosti. Ostatak i većina učenika su bošnjačke nacionalnosti. Glavni i najljepši motiv koji me vodio, kao nastavnicu njemačkog jezika u ovoj školi, jeste taj da široj javnosti pokažem slogu, ljepotu i pozitivne vibracije koje vladaju među zidovima učionice ove škole i to između očenika ove dvije nacionalnosti. Tako sam, kao jedan lingvističar, nastojeći zadovoljiti i ciljeve nastave, kao i svoja pedagoška uvjerenja, došla na ideju da zajedno s učenicima sedmih razreda napravimo torjezični rječnik: Njemačko-bosansko-romski. Praksa se odvijala na sljedeći način: Učenici romske nacionalnosti, kao neko ko poznaje romski jezik su imali zadatak da nam donose riječi iz romskog jezika koje poznaju. Nakon toga bi zajedno s učenicima bošnjačke nacionalnosti razmjenjivali ove riječi, a onda su iste zajedno prevodili na njemački jezik. Tokom same prakse, učenici su bili pravi mali lingvističari koji su riječi romskog, njemačkog i bosanskog jezika raspoređivali na vrste riječi, naučili su se pravilno koristiti rječnikom, kao i online rječnikom, ali su spoznali i mane i nedostatke online rječnika. Upoznali su se s nekoliko aplikacija koje im mogu poslužiti u učenju jezika, ali su dodatno obogatili i svoje informatičko znanje. Svojoj nastavnici su pomogli da unese riječi u aplikaciju, pomogli su mi oko samog izgleda i dizajna rječnika, a na kraju smo, uz pomoć nastavnice informatike, napravili i elektronsku verziju rječnika. U rječniku je sadržano preko 500 riječi, a sadržaj istih je prilagođen učenicima sedmih razreda. Učenici te rječnike danas i ubuduće koriste na času njemačkog jezika kao pomoć u učenju jezika, ali i za vječno podsjećanje o važnosti sloge i međusobnog poštovanja.

NOMINOVANI I NOMINOVANE

Predmetni nastavnici i nastavnice u srednjim školama

Image hover effect image

Danilo Kovač

Pobjednik u kategoriji Predmetni nastavnici i nastavnice u srednjim školama

Praksa: Muzeji u nastavi – kolekcija kao ogledalo.

Pedagoška uvjerenja:

Vjerujem da obrazovanje u širem smislu ima zadatak da pripremi učenike za uspješne životne odluke, spoznaju vlastitih senzibiliteta, te da pozitivno utiče na formiranje učeničkih životnih pogleda i načela. Kako bi se pripremili za životne izbore, mladi ljudi treba da što bolje upoznaju svijet oko sebe, te sagledaju svoje mjesto u njemu. obrazovanje stečeno u školi može pomoći onima koji sum imali manje mogućnosti da steknu kvalitetno znanje ili vještine u svakodnevnom životu i porodičnom okruženju. Stoga čvrsto vjerujem u potencijal obrazovanja da smanji društvene nejednakosti. Moj rad se zasniva na insistiranju da učenici shvate procese, a ne da memorišu činjenice. Takođe, želim da kroz svoj predmet utičem na suzbijanje negativnih društvenih fenomena poput predrasuda, stereotipa i šovinizma.

KRATAK OPIS PRAKSE: Ova nastavna praksa ima cilj korištenje muzeja kao osnove za pobuđivanje interesovanja, sticanje znanja i razvoj vještina učenika. Maturanti gimnazije preuzeli su ulogu kustosa, prezentujući izložbu banjalučkog Muzeja savremene umjetnosti vršnjacima i građanima Banjaluke. Nastavna praksa obuhvata šest koraka. Uvježbavajući istraživačke vještine, kritičko mišljenje i medijsku pismenost, učenici su naučili istražiti literaturu o izloženim slikama, te provjeriti istinitost informacija dostupnih na internetu. Drugi korak predstavlja pisanje eseja o temama koje će prezentovati. Eseji pored umjetničke, uključuju istorijsku i sociološku perspektivu, objedinjujući sadžaje više nastavnih predmeta. Tom prilikom maturanti su savladali formu pismenog izražavanja koju vješto koriste njihovi vršnjaci u Programu međunarodne mature. Narednim korakom su se suočili sa rušenjem polnih stereotipa, analizirajući humanitarne i ratne doprinose slikarki čija su djela izložena. Četvrti korak je u nastavni proces uključio muzejsko osoblje, koje je obezbijedilo dodatnu obuku maturantima. Peti korak predstavlja vršnjačka edukacija, budući da su maturanti preuzeli ulogu kustosa, predstavljajući izložbu svojim vršnjacima. Nastavna praksa je imala takmičarske elemente, te su najbolji kustosi izložbu prezentovali građanstvu, uvježbavajući vještinu javnog nastupa. Posljednji korak predstavlja izrada dvojezičnog sajta izložbe, koji pored edukativnih tekstova sadrži učeničke video-materijale. Medijska pažnja koju je privukla ova nastavna praksa, inicirala je aktivnije korištenje muzeja u nastavi.

NOMINOVANI I NOMINOVANE

Stručni saradnici i saradnice na na nivoima odgoja i obrazovanja

Image hover effect image

Meliha Salihović i Dženana Muratović

Pobjednik u kategoriji Stručni saradnici i saradnice na svim nivoima odgoja i obrazovanja

Praksa: Inkluzivni kutak biblioteke

Pedagoška uvjerenja:

Smatramo da svako dijete zaslužuje kvalitetno obrazovanje a mi smo dužni obezbijediti ga. To im garantuje Konvencija o pravima djeteta i zaista je ona ključni dokument kojim se trebamo voditi u radu sa djecom. Kvalitetno obrazovanje je individualizirano i njeguje posebnosti svakog učenika od nadprosječnog, preko prosječnog pa do naših najslabijih, često marginaliziranih, učenika sa teškoćama u učenju. Potaknuvši jake strane tj. potencijal učenika vi mu olakšavate učenje ali i socijalizaciju. Veliki značaj ogleda se u poznavanju jakih i slabih strana učenika u učionici. A nasuprot tome pozitivna klima u razredu pola je posla učitelja. Stoga osmijeh na lice i ohrabrite te male glavice. Jer svako je dijete dobro u nečemu, a mi smo tu da to prepoznamo i da ga usmjerimo. Postojanje teškoće ne isključuje postojanje genijalnosti kao što postojanje genijalnosti kod djeteta ne isključuje postojanje teškoće u određenim drugim poljima. Obrazovanje koje njeguje jake strane učenika ulaže u individualne potencijale i time razvija kompetentne mlade ljude, samopouzdane, društveno korisne što je i krajnji zajednički cilj - svjetlija budućnost. Poznato je da čitanje podstiče koncentraciju, pamćenje, razvoj uma, mašte, samopouzdanja i kritičkog razmišljanja. Sve to utiče i odražava se na postignuća u školovanju, ali i životu. Uz pomoć čitanja odlazimo na različita mjesta, upoznajemo države, gradove, kulture a sve to možemo pronaći u knjigama i doživjeti različite avanture. Iz tog razloga važno je svakom djetetu dočarati i približiti makar jedan dio ove pustolovine. Na kraju, djecu koja imaju poteškoće, tjelesne ili intelektualne treba osposobiti za život a upućivanjem u svijet knjige nikad nećemo pogriješiti.

KRATAK OPIS PRAKSE: Naša želja bila je formirati inkluzivni kutak biblioteke uz pomoć dobrovoljnog, vannastavnog rada nadarenih učenika Pete osnovne škole. Kako bismo uspjeli u tome aktivno radimo na prilagođavanju književnih djela uvrštenih u udžbenike i lektiru od 1. do 9. razreda osnovne škole. Prilagođavanje se vrši snimanjem video i audiozapisa poezije kao i izradom slikovnica - priča u slikama za skraćene verzije romana i pripovijetki planiranih nastavnim planom i programom. Učenici koji prate nastavu po prilagođenom planu i programu na ovaj način mogu učestvovati i u toj nastavnoj jedinici što kod određenog broja učenika ranije često nije bio slučaj zbog nemogućnosti čitanja sa razumijevanjem i praćenja dužeg sadržaja romana. S druge strane kod nadarenih učenika potičemo njihov talenat, razvijamo empatiju prema slabijima i učimo ih da kroz društveno-koristan način upotrijebe svoju darovitost.

NOMINOVANI I NOMINOVANE

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram