• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Učimo sa inovativnim nastavnikom Ernadom Osmićem: Kako se uspješno snalaziti u medijskom prostoru?

Zajednica inovativnih nastavnika/ca predstavlja inovativnog nastavnika Ernada Osmića i njegov serijal Medijska pismenost koji je dostupan  OVDJE, na njegovom YouTube kanalu pod nazivom Kratak sadržaj.  14 epizoda  dotiče se i važnih tema kao što su historija medija, marketing i mediji, cenzura, mediji i um i kognitivne pristranosti i logičke zablude.

Gledajući medijski prostor (a posebno društvene mreže) mislim da smo dužni znati šta nam se servira. Nažalost, oni najgori među nama često prednjače kada je u pitanju medijska pismenost, te istu koriste kako bi utjecali na našu svakodnevnicu, naše odluke, na psihu nas i naše djece. Ovaj serijal to neće promijeniti, ali se nadam da će barem načeti znatiželju za ovom temom na način koji je pristupačan, poručio je Osmić.

Sami naslovi govore nam o  jednom drugačijem pristupu temi obrađenoj na kvalitetan način,  pročitajte opise epizoda, kliknite na onu koja vas najviše privlači i upolovite u svijet Medijske pismenosti. Uživajte u serijalu inovativnog nastavnika Ernada Osmića!

U prvom videu u serijalu o medijskoj pismenosti bavimo se temom pojmova medija, medijske pismenosti, masovnih medija, kodiranja i dekodiranja poruka, tekstualnog determinizma, medijskih poruka i medijskih posljedica.

Kako bismo uspješno upravljali načinom na koji primamo informacije, moramo saznati što više o načinu na koji se one prenose, tj. o medijima. U tom pogledu, jedan važan aspekt medijske pismenosti je znati kako su mediji postali ono što jesu danas. Gdje su nastali? Kako su se razvili i kakav su put prešli kroz svoju historiju? Pogledajte prvi dio iz historije medije.

Dok se razvoj medija od postanka čovjeka do kraja 19. stoljeća odvijao relativno sporo, ono što je uslijedilo u dvadesetom i dvadesetprvom stoljeću tolikom nas je brzinom uzdrmalo da se i danas dan od toga oporavljam. Pogledajte drugi dio iz historije medija.

Pored informativnog, zabavnog i edukativnog programa, koji treba da bude glavni razlog zašto uopće konzumiramo medije, firme i kompanije su shvatile da simultano s tim medijskim sadržajima, koje ljudi zapravo žele da konzumiraju, mogu promovirati i svoje proizvode u obliku reklama. Ovako o tome govori Ernad osmić u epizodi #4.

Tradicionalni marketing, koji nije imao uvid u interakciju korisnika, zamijenjen je, pojavom novih tehnologija, digitalnim marketingom, koji koristi sve naše podatke lične podatke protiv nas. Epizoda #5 rezervirana je za oblast digitalnog marketinga. 

Šta je cenzura? Šta je autocenzura? Kako se cenzura sprovodila u totalitarnim državama? Kako se sprovodi danas u demokratskim? U ovoj epizodi Kratkog sadržaja govorimo medijskoj cenzuri i njenim oblicima. 

​Naš um rutinske radnje obavlja po automatizmu. Šta se desi kada naša konzumacija medija postane dio te rutine? Koji procesi se odvijaju u našem mozgu kada bivamo izloženi medijima?  Pogledajte epizodu #6 i pronađite odgovore na pitanja. 

Mediji i vijest su oduvijek išli ruku pod ruku. U ovoj epizodi govorimo o tom njihovom odnosu, ta načinu na koji se uređuju.

​Marketing u medijima je samo jedna strana kovanice kada je riječ o diseminaciji informacija u medijima. Druga (mračnija) strana te kovanice je propaganda. Bilo da se radi o širenju dezinformacija tokom izbornih kampanja ili promoviranje jednog određenog stava o nekom problemu u društvu, propaganda je neumorna u tome da stvara haos u medijima u kojem se često možemo pogubiti. Pogledajte epizodu #8. 

​Razvitkom interneta i digitalnih medija, društvenih mreža i pametnih telefona, politika u životima mnogih nije tek nešto što je centar pažnje, nego je jedna od glavnih okupacija u našim životima. Propaganda, naslov je epizode #9.

Razvitkom interneta i digitalnih medija, društvenih mreža i pametnih telefona, politika u životima mnogih nije tek nešto što je centar pažnje, nego je jedna od glavnih okupacija u našim životima.  Pogledajte epizodu o medijima i politici. 

Koliko god mi mislili da je vlasništvo nad medijima bezazleno i tek jedna od mnogih karika u ekonomskim sistemima, za adekvatno medijsko opismenjavanje potrebno je znati ne samo ko proizvodi medijske poruke i sadržaj istih, već i koji stoji iza medija koje konzumiramo. Epizoda o medijskom vlasništvu dostupna je OVDJE. 

Glavna razlika između masovnih i digitalnih je ta da masovni mediji zahtijevaju aktivno učešće konzumenta da im pristupi, dok su digitalni mediji dostupni i onima koji su pasivnu u pogledu informiranja o vijestima. Digitalni mediji su oni mediji koje stvaramo, konzumiramo, distribuiramo, obrađujemo i koji se čuvaju na digitalnim elektronskim uređajima. Naučite korisne informacije o digitalnim medijima OVDJE.

​Ljudi su kompleksna bića i nama upravljaju kognitivne pristranosti i logičke zablude kada je u pitanju tumačenje informacija koje primimo.  ​Razbijamo kognitivne i logičke zablude OVDJE. 

U našoj finalnoj epizodu pokušat ćemo objediniti sve o čemu smo govorili u ovom serijalu, te sažeti koje su nam vještine potrebne u medijskoj pismenosti. Šta smo to mogli naučiti o medijskoj pismenosti –  pogledajte u posljednjoj, #15 epizodi.

Ponosni smo na Zajednicu inovativnih nastavnika/ca koja je izrasla je iz Step-ove želje da podrži nastavnike, za koje vjeruje da su ključni faktor za razvoj dječjih potencijala. ZIN omogućava nastavnicima autonomiju, prostor za inspiraciju i ukazuje na njihov značaj.

11 Marta, 2021

0 responses on "Učimo sa inovativnim nastavnikom Ernadom Osmićem: Kako se uspješno snalaziti u medijskom prostoru?"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram