Uči i zabavi se – preuzmi novu Mislimetar aplikaciju

Nova interaktivna aplikacija za formalno i neformalno učenje potiče razvoj kritičkog mišljenja i medijske pismenosti kod učenika i učenica, a ujedno je i vrijedan alat nastavnicima i nastavnicama za obogaćivanje njihovih nastavnih programa.

Mobilna aplikacija Mislimetar edukacijski je, interaktivni i zabavni alat namijenjen za korištenje u formalnom i neformalnom obrazovanju. Cilj je Mislimetra podsticanje razvoja kritičkog promišljanja i medijske pismenosti kod mladih.

Sadržaj aplikacije podijeljen je na sedam tematskih cjelina (modula) koje obuhvataju važne oblasti kritičkog mišljenja i medijske pismenosti, poput postavljanja pitanja, organizacije i analize informacija, razlike između činjenica i mišljenja, informacija i dezinformacija, teorija zavjere, rješavanja problema iz različitih perspektiva, razumijevanja uzroka i posljedica, debate i drugih.

Aplikacija koristi metode i tehnike kritičkog mišljenja koje su primjenjive na različite sadržaje i kroz detaljno razvijen sistem napredovanja na zabavan način omogućuje upotrebu ovih tehnika te praćenje  nivoa dostignutog mišljenja. Uključuje i dodatne materijale koji mogu pomoći u obogaćivanju nastavnih programa, a osim toga, koncipirana je i dostupna svima koji žele razvijati vještine kritičkog promišljanja i medijske pismenosti.

Zadaci unutar Mislimetra su interaktivni i sastoje se od videosnimaka, tekstualnih objašnjenja, slika i pitanja za korisnice i korisnike, a svaki modul pomaže u postizanju specifičnih ishoda učenja koji unapređuju kritičko razmišljanje i medijsku pismenost.

Iako je to njegov primarni cilj, Mislimetar nije ograničen samo na korištenje u nastavi i neformalnom obrazovanju. Moguće ga je koristiti i za individualno učenje i napredovanje te je potpuno besplatan za preuzimanje na:

Google Play Store – preuzmi ovdje

Apple store – preuzmi ovdje

Huawei AppGallery – preuzmi ovdje

Razvoj aplikacije aktivnost je Evropske unije. Aplikaciju su kreirala udruženja građana i građanki Centar za obrazovne inicijative “Step by Step” i “Zašto ne”. Za tehničku implementaciju aplikacije zadužena je organizacija “Danes je nov dan”.

0 responses on "Uči i zabavi se – preuzmi novu Mislimetar aplikaciju"