• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

“Sve znači sve”: UNESCO inkluzija u obrazovanju i izazovi koji nas koče

Nedostatak podrške učitelja, nedostatak podataka o onima koji su isključeni iz obrazovanja, neprimjerena infrastruktura, postojanje paralelnih sistema i specijalnih škola, nedostatak političke volje i podrške zajednice, neciljano financiranje, nekoordinirano upravljanje, višestruko, ali nedosljedni zakoni i politike kojih se ne slijedi, pa i samo nerazumijevanje riječi inkluzija sprječavaju nas da obrazovanje u Bosni i Hercegovini  zaista bude inkluzivno za sve. 

Šta to znači “inkluzivno obrazovanje” i na koji način međunarodna zajednica “osigurava inkluzivno i nepristrasno kvalitetno obrazovanje i promovira mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve” odgovor je koji možete pronaći u UNECO Izvještaju o globalnom praćenju obrazovanja za 2020, čiji su ključni rezultati:

  • Nejednaka raspodjela obrazovnih resursa i mogućnosti
  • Međunarodne obaveze o nediskriminaciji i inkluziji razvijaju se desteljećima
  • Diskriminacija uskraćuje studentima pravo na (jednako kvalitetno) obrazovanje s vršnjacima

Izvještaj ocjenjuje napredak prema Cilju održivog razvoja 4 , ali i istražuje izazove koji nas koče u postizanju ove vizije; moralnog imperativa da svakom djetetu osiguramo pravo na odgovarajuće, visokokvalitetno obrazovanje.  U saradnji sa regionalnim partnerima, UNESCO je pokrenuo i dva regionalna izvještaja, a 12.02.2021. godine bit će predstavljeni glavni rezultati i napredak u inkluzivnom obrazovanju koji se odnosi na Srednju i Istočnu Europu, Kavkaz i Srednju Aziju.

Nedim Krajišnik, zamjenik direktorice Centra za obrazovne inicijative Step by Step, moderator je i autor uvodne riječi u izvještaju, a osim gospodina Krajišnika govornici na događaju će biti: Manos Antoninis, direktor GEM izvješća, Lana Jurko, izvršna direktorica NEPC-a i zamjenici direktorice Agencije, Amanda Watkins i viša projektna direktorica, Verity Donnelly. Nakon samog događaja u zemljama širom regije bit će pokrenut i niz webinara povezanih sa temom izvještaja.

2 Februara, 2021

0 responses on ""Sve znači sve": UNESCO inkluzija u obrazovanju i izazovi koji nas koče"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram