• Login

 • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
  Sign Up
 • Nema proizvoda u korpi

Step by Step goes green – Obrazovna inicijativa za održivu budućnost

Obrazovna inicijativa za održivu budućnost je nastala iz potrebe da se osmisli sveobuhvatan, koherentan i dosljedan pedagoški proces („zelena pedagogija“) koji vodi suštinskom razumijevanju odnosa između prirodnih, ekonomskih, socijalnih i političkih sistema kako bi se uticalo na rješavanje gorućih problema nastalih usljed klimatskih promjena, nekontrolisanog iscrpljivanja prirodnih resursa, polarizacije i nejednakosti u društvima širom svijeta.

U Bosni i Hercegovini, koja se suočava sa odlivom mladih ljudi, siromaštvom i ekološkom katastrofom, su nužne i prijeko potrebne akcije koje će okupiti edukatore, roditelje, akademiju i naučnike, djecu i mlade, i sve kojih se budućnost tiče oko jednistvenog zajedničkog cilja, a to je promjena obrazovne paradigme sa kreativnim izmjenama i dopunama sadržaja učenja, autentičnim i kontekstualiziranim aktivnostima od učionice do čitave zajednice i promjenom pogleda i filozofije na egzistencijalnu temu današnjice i budućnosti – obrazovanja za održivu budućnost.

Mi, unutar Centra za obrazovne inicijative i Zajednice inovativnih nastavnika/ca, duboko vjerujemo i vrijednosno smo određeni prema kvalitetnom obrazovanju čija je svrha poticanje i promovisanje društvene, ekonomske i ekološke pravde. Bježeći od trivijalizacije ove važne paradigme, želimo stvarati nove vrijednosti za obrazovanje koje vidimo kao platformu za kvalitetno učenje, ozbiljnu razmjenu i smisleno djelovanje novih snaga za održivu budućnost, sa snažnom emancipatorskom i oslobađajućom notom. Obrazovanje je sui generis kategorija koja omogućava učenje i poučavanje o svim aspektima održive budućnosti.

Zajedno sa našom Zajednicom inovativnih nastavnika/ca ćemo učiti kroz…

 • Seriju predavanja članova i članica akademske zajednice, naučnika i naučnica, istraživača i istraživačica širom svijeta
 • Seriju webinara organizovanih od strane naših članova i članica Zajednice inovativnih nastavnika/ca
 • Ljetne škole za određeni broj nastavnika/ca
 • Specijalizirane trening programe u saradnji sa različitim partnerima
 • Različite susrete, forume i druge prilike

Jer želimo da…

 • Autentično kreiramo razumijevanje održive budućnosti i implikacija na obrazovni sistem, kroz oči praktičara
 • Osmislimo autentične programe obuke i ponudimo set kreativnih intervencija u obrazovnim sistemima BiH
 • Osmislimo i osnujemo zelene školske labaratorije koje će naučnim pristupom rješavati probleme u svojoj zajednici
 • Podržimo izdavanje različitih publikacija nastavnika/ca u Zajednici inovativnih nastavnika/ca a koje tematiziraju održivu budućnost
 • Stipendiramo studente/ice nastavničkih i pedagoških fakulteta kako bismo imali profesionalce koji će održivu budućnost pretvarati u stvarnost.
 • Kroz Nagradu za inovativne nastavnike/ce ohrabrimo prakse koje tematiziraju održivu budućnost
 • Učimo i stvaramo za budućnost

U to ime…

Pozivamo 100 nastavnika/ca iz Zajednice inovativnih nastavnika/ca da apliciraju za učešće u obrazovnoj inicijativi za održivu budućnost.

Poziv je otvoren do 31.05.2021. godine a prijaviti se možete na ovom linku. 

Više o inicijativi pogledajte na ovom linku.

22 Aprila, 2021

0 responses on "Step by Step goes green - Obrazovna inicijativa za održivu budućnost"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram