• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Pripoljac i Petković u Besjedi: Nastavnici nas čine onim što jesmo

Neformalno obrazovanje i iskustva sa mladima važan su put kojim korigiramo i dopunjavamo obrazovni sistem. Dugi niz godina u SHL-u, to odlično rade programski koordinatori, neformalni edukatori i aktiviste Adnan Pripoljac i Srđan Petković.

Mladi ljudi koji se bave obrazovanjem, otvorili su Besjedu na humorističan način sa pričom o početnoj poziciji mladih u Bosni i Hercegovini,  ali ubrzo su pričali o jednoj od “najbitnijih stvari koja nam se može dogoditi” – školi, i nastavnicima, onima koji “nas čine onim što jesmo”.  Schuler Helfen Leben BiH, radi sa nastavnicima srednjih škola, a kao jedan od problema u našem obrazovnom sistemu, Petković ističe koliko je važno vjerovati u nastavnike; da bi oni mogli vjerovati u svoje učenike.
Pripoljac ističe da je njegova perspektiva o obrazovanju potpuno drugačija u odnosu na sadašnju, ali naglašava ulogu nevladinog sektora i neformalnog obrazovanja u izgradnji njegove ličnosti objasnivši kako odgovornost ne leži samo u sistemu, nego je i individualna. “Sistem te ne uči da trebaš biti dobar za svoju zajednicu”, dodao je Petković i izrazio nadu da će ljudi prestati biti sebični i otkriti svoju dobit i prostor u svemu tome.
Pitanje za promišljanje bilo je kako otkloniti jedan narativ nepovjerenja prema nevladinim organizacijama. Pripoljac smatra da je iskren, otvoren i transparentan rad nevladinih organizacija, iz dana u dan, jedini način da se suprostavimo tom narativu, koji nije izgrađen bez razloga. Nakon 20 godina humanitarne pomoći, nevladine organizacije su sada došle u poziciju da kreiraju programe u skladu sa potrebama na terenu. O tome svjedoče i oni pojedinci koji su imali pozitivna iskustva sa nevladinim sektorom.
“Mladi ljudi u Bosni i Hercegovini, nemaju vremena da političari preuzmu odgovornost”, naglasio je Pripoljac, a Petković je dodao da je nemoguće ne vjerovati u njih kada vidite njihov entuzijazam i  način na koji rade. Njima je vrsta “društvene potvrde” sekundarna, jer su svjesni svojih učinaka.
Gosti su ukazali da je za dobro obrazovanje potrebno savezništvo svih aktera u obrazovanju, formalnom i neformalnom. Naglasili su motivatorsku ulogu nastavika koji mogu biti presudni faktor i zainteresirati mlade za dodatno, neformalno obrazovanje; i proglasili ih strateškim partnerima. Naročito su ukazali na važnost osnaživanja “velikih ljudi u malim mjestima”, kako su  pisali gledatelji u komentarima.
Osnaživanje mladih i ostvarivanje njihovog potencijala za preuzimanje vodeće uloge u društvu oduvijek je bilo u fokusu rada Schuler Helfen Leben BiH , a sa Adnanom i Srđanom razgovarali smo o načinima, Akademiji i iskustvima sa mladima koji (ne)odlaze iz Bosne i Hercegovine. Oni su bili i glas Vijeća učenika na  Besjedi, te smo čuli kako se često može staviti znak jednakosti između Vijeća učenika i Lokalnog tima Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini. Akademija se sastoji od iskustvenog učenja (dvomjesečne prakse) i realizacije svoje ideje  i samoevaluacije , osim samog programa obuke u formi modula.
“Hvala vam za sve borbe, za ono što ste u ovo najteže vrijeme zadnjih decenija i decenija vi bili svijetla tačka, to je nevjerovatno koliko ste se trudili da svojim učenicima omogućili da ne budu uskraćeni za obrazovanje”, rekao je Petković i uputio  poruku svim nastavnicima, a naročito onima  s kojima je imao priliku surađivati. Pripoljac je zamolio sve njih “da pokušaju naći dovoljno snage, da tim svojim konstruktivizmom i pozitivizmom, pozitivnom energijom zaraze barem još jednog nastavnika u školi. Svaki nastavnik koji pređe na ovu stranu je krucijalan i vrlo često nikog drugog ti mladi ljudi nemaju. U toj borbi važno je imati razumijevanja i strpljenja”, dodao je Pripoljac za kraj.
Subsribe/pretplatite se na naš YouTube kanal i podržite emitiranje Besjede. Podržavate nas i kupovinom dukserice, majica, rokovnika ili drugih artikala iz COI SbS shopa i Besjeda collection-a. Artikle možete naručiti na: milica@coi-stepbystep.ba, ili direktno kod naših voditelja Nedima Krajišnika i Namira Ibrahimovića.

0 responses on "Pripoljac i Petković u Besjedi: Nastavnici nas čine onim što jesmo"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram