• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Posljednji pozdravi našoj Radi, novoj zvijezdi koja sija na nebu

15.02.2021. godine, pozdravili smo našu Radu, na live prijenosu komemoracije upriličene za hiljade ljudi koji su željeli da se pozdrave s Radom, a koju možete pogledati na COI SbS YouTube kanalu. Sahrana je, istog dana,  upriličena na Gradskom groblju Lav, a divne poruke, pisma i telegrami ne prestaju da stižu.
Rada nas je spojila, i u to ime slavili smo njeno cijelo biće na komemoraciji. Pogledali smo stare fotografije i video snimke i prisjetili se velikog traga koji je ostavila u nama; velikih koraka koje je napravila za bosanskohercegovačko obrazovanje, nastavnike i djecu.
Ovo nije početak priče o Radi, samo jedan odlčan nastavak priče o njenom životu, rekao je gospodin Nedim Krajišnik na otvaranju komemoracije. Zoka Čatić, Radin dugogodišnji saradnik i prijatelj vodio nas je kroz komemoraciju i (posljednje) pozdrave . Prisutnima se prva obratila Vesna Vrenjo, Radina dugogodišnja prijateljica, koja je govorila u ime slavne petorke, njenih najstarijih prijateljica:
Sjećam se, Rada Rangelov, u prvom polugodištu, uspijeva da nagovori trideset lijenih  tinejdžera, da neke subote dođu u školu, da mi ofarbmo učionicu onako kako se nama sviđa. Dođosmo mi ofarbasmo mi učionicu; sad mogu da priznam, boja je bila malo drečava – što jeste jeste. Upravi škole se nije dopalo, par nedjelja kasnije učionica je prefarbana u staru boju – istu kao i u svim ostalim učionicama. Međutim, Rada nikad nije prestala da boji. Rada je bojila sve oko sebe, ljubavlju, znanjem, pameću, energijom, pjesmom, gitarom, plesom, poezijom, radošću… Rada je bila energija, Rada je bila snaga, Rada je bila podrška, Rada je bila toplina…
Sarah Klaus, direktorica programa Ranog rasta i razvoja pri Fondaciji Otvoreno društvo, pričala je o tome kako je Rada činila ovaj svijet boljim, Čuli smo kako je to bilo na samom početku, na osnivanju COI Step by Stepa, koji je za Radu bio neodvojivi dio njenog života. Rada je kreirala nevjerovatnu mrežu, koja je primjer toga kako mreža treba da radi istaknula je Klaus. Bila je magična, imala je i magičan glas. FOD je zahvalan na svemu što je Rada uradila da bi učinila ovaj sv ijet boljim.
Gospodin Nerzuk Ćurak, iz Upravnog odbora COI SbS, naglasio je da je važno da se Rade sjećamo za budućnost – da radimo ono za što se Rada svim svojim bićem borila.  Nerzukova asocijacija na Radu su boje, i moćna mala zajednica koja je s Radom unijela jake, snažne boje i razbila sivilo u obrazovanju.  Ćurak je istaknuo i koliko su vrijednosti bile važne za Radu, s koliko ih naše društvo nije osvijestilo. Rada je ispunila svoj život jednim autentičnim stvaralačkim radom, ne pitajući se šta obrazovanje može uraditi za nju, uradila nevjerovatno mnogo za obrazovanje. 
Pametna, mlada, ljijepa, puna energije, optimistična, hrabra, povezujuća, pouzdana, zabavna, uvijek u niskom startu za akciju, sjećanje je Tatjane Vonte, Radine učiteljice i mentorice, koja je  napisala  pismo Radi, svojoj prijateljici i suradnici. Tatjana se sjetila svih pitanja i stručnih razgovora koje su vodile, i sigurna je da Rada svojom snagom, strašću, istrajnošću; uspjela promijeniti kvalitet života velikog broja djece, roditelja i pedagoga u svojoj Bosni i Hercegovini; koju si tako  voljela. 
Na komemoraciji je govorila i Adila Pašalić- Kreso, također, Radina mentorica i prijateljica koja je Radu upoznala davne 1997. u Stepovim prostorijama; među mnogo knjiga. Rada je uz sve to mnogo učila, pamti Adila, koja je uspjela da podrži Radu da zaokruži svoj rad, magistarski i doktorski. Pašalić- Kreso istaknula je važnu Radinu ulogu – ulogu svjetske pedagoginje, i predložila da Nagrada ponese njeno ime.
ZOOM je prisutne odveo i u Beograd, gdje je Jelena Vranješević, profesorica na Filozofskom fakultetu, i voditeljica karaoka, sjetila se Rade, kao jedine žene u Bosni koja nije znala sjediti onako. Vranješević je s nama, na simpatičan način,  podijelila anegdotu kada je Rada na jednoj od konferencija, održala ekspertu krarku lekciju. Ona je to radila zato što je želela da mijenja svijet. Hvala ti što si mi omogućila da rastem i da se mijenjam sa tobom, završne su Jelenine riječi.
Vesna Bašanjski, neko je ko je oduševio Radu. Čuli smo kako je učila od nje, kako zadovoljstvo bilo piti 5 godina kafu sa Radom, kako je od 10 stvari koje izgovori, 2 je onako rekla, ovih 8 stvari koje će Rada reći 3 vam neće reći ni najveći stručnjak na tu temu, a 5 će biti izvrsno. Ostaje nada da je u svakom od nas ostalo zrnce Radine mudrosti koje će nas povezivati i dalje.
Suzana Kiradžinska, Radina saputnica od početka Stepa, govorila je o 25 godina njihovog drugarstva. Sjetila se pjesme uz koju su zajedno plakali, seminara u Americi na kojem su bile nerazdvojne, i kasnije posjete u Makedoniji. Kiradžinska se sjeća kako su konferencije koje je Rada organizirala bile najljepši događaji, na kojem je skupljala ne samo nastavnike iz Bosne, nego i iz regiona. Tu energiju koju je ona imala ne možemo izgubiti, ona će ostati živjeti u svima nama. 
Čuli smo i pjesmicu koju su njene prijateljice spremile na ZOOM-u za nju i napravili kratku pauzu uz Radine videe i mudre riječi stručnjakinje koja je cijelim bićem živjela nešto što se zove pedagogija.
Lana Jurko, direktorica Mreže Centara za obrazovne politike, pročitala je svoje pismo Radi. Tebe sam draga zavoljela lako, sjetila se Jurko svih zajedničkih trenutaka, plesa i epizoda sa pijace, i susreta u kafani. Jurko je pričala i o tome kako su se njih dvije nosile sa poslom, frkom, stresom, i o tome koliko im znače Nedim i Rafa. Joj draga, kako si samo vjerovala u ljude i kako svako od nas ima potencijal da raste, pročitala je Jurko. Tebe je draga voljeti lako…
Kritička prijateljica, Nives Milinović, upoznala je Radu prije 17 godina kada su ustanovile da dijele iste ideje. Milinović je istaknula, kako Rada nije dozvolila da svi stručnjaci svijeta s visoka gledaju na našu regiju. Rada je bila moja prijateljica, zajedno smo ljetovale i stvarale prilike za druženje. Silno će mi nedostajati, rekla je Milinović za kraj.
Dobrila Govedarica, direktorica Fonda otvoreno društvo u Bosni i Hercegovini, koja je podijelila svoju impresiju o Radi. Rada je bila jedna jako moćna osoba, njena moć nije bila od one vrste o kojoj obično govorimo, nije poticala od formalnog položaja, ili neke institucije, nego iz optimizma, kreativnosti i neizmjerne želje da svijet učini boljim. Rada je okupljala, inspirisala, hrabrila, Rada je nesebično dijelila znanje. Prava moć ne leži ni u položajima, ni institucijama…
Zorica Trikić, predsjednica Međunarodne Step by Step organizacije bila je sljedeća. Trikić kada kaže Rada, misli na ljubav, na radost, na pripadanje i neraskidivo prijateljstvo. Trikić je podsjetila i na sve one ljude koji širom svijeta su slavili život zbog Rade, čuli smo i kako je Rada uvijek bila ničija, a svačija. Zorica je završila svoje obraćanje slavnim Mikinim riječima iz Besmrtne pesme:
Noću,
kad gledaš u nebo,
i ti namigni meni.
Neka to bude tajna.
Uprkos danima sivim
kad vidiš neku kometu
da nebo zarumeni,
upamti: to ja još uvek
šašav letim, i živim.
Nijaz Zorlak, iskazao je zahvalu i bol je u ime trenera i mentora. Zorlak je govorio o samim počecima 1999. godine i svemu što su prošli zajedno. Govorila je: Učenje i škola trebaju biti radost za svu djecu. Mi se moramo truditi da od škole napravimo mjesto gdje se radost učenja osjeti u svim aktivnostima.Rada je bila pedagog radosti učenja, a imala je i talenat da se pod kožu podvuče. Zajednica je obećala uraditi sve da se nastavi boriti za bolje obrazovanje.
Oficijelni dio ZOOM komemoracije završio je prelijepim razgovorom Hugh McLean, nakon čega su govorili Deženana Husremović i  Nedim Krajišnik, Radino mezimče. Gospodin McLean uputio je predvine riječi Radi, pamet, oštroumnost, način na koji je gledala ljude, sve to nije ga ostavilo ravnodušnim. Naročito, Rada je bila inspirativna, i uradila je mnogo kao ljudsko biće i pedagog za obrazovanje. Sjajnog uma i srca, bila je predivan učitelj, i ostavila nam je u nasljeđe ono za što ćemo se boriti. 
Dženana Husremović, doktorica, obratila se kratko i podijelila kako je bilo živjeti s Radom posljednje trenutke. Loše su karte podijeljene, i loša se partija odigrala, i ovo je izlaz koji sa tako lošim kartama nije mogao biti drugačiji.  Mnogo će nam trebati vremena da skupimo krhotine i da nastavimo dalje… 
Nedim Krajišnik, govorio nam je kako je Rada odgajala svu svoju djecu, da budu hrabri, nevjerovatno hrabri, čestiti, ponosni i jako radni. Važno je bilo da smo bili osobe od integritera i tjerala nas je da mijenjamo svijet. Slušaj Nedime, da nema na ovom svijetu dobrih ljudi on bi se davno raspao, pričao nam je Nedim kako mu je govorila Rada. Od srca nam je bilo zadovoljstvo služiti te. 
Na kraju smo pogledali video Radinih pjesama i plesa.
Radin život proslavili smo u njenoj najdražoj kafani.
Počivaj u miru naša zvijezdo!
Uvijek ćemo te u srcu nositi.
19 Februara, 2021

0 responses on "Posljednji pozdravi našoj Radi, novoj zvijezdi koja sija na nebu"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram