• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Moja škola budućnosti

Piše: Slađana Bojić, OŠ “19. April” Derventa

Često razmišljam o svojoj budućnosti, ali ne samo o svojoj već i o budućnosti svijeta i škole.

Društvo u budućnosti je malo drugačije nego danas, tada će napredovati tehnologija više i društvo će komunicirati preko telefona ili tableta. Biće i onih koji komuniciraju usmeno, a ne pismeno. Društvo će tada voditi računa kako se ponaša, kakve će riječi upotrebljavati, jer znamo da koliko je internet koristan toliko je i štetno. Često na internetu ljudi upotrebljavaju grube riječi, a djeca čitajući to ne znajući šta to znači i misle da je to pravilno ili lijepo govoriti (to često misle djeca nižih razreda). Škola nas uči dosta toga o tehnologiji što do tada nismo znali, uče nas očuvanju prijateljstva (jer u sadašnje vrijeme prijateljstva kratko traju, čak i ona najbolja se raspadnu).

Roditelji dovode djecu u školu, neki ostaju i čekaju da dijete uđe u školu. Dosta roditelja pričaju jedni između drugih. Priroda je drugačija, ima više novih biljaka. Gradovi i države su velike i sa velikim brojem stanovnika. Ima mnogo više prodavnica odjeće i obuće. Ali će ljudi mnogo više naručivati online tj.putem interneta. Predsjednici država i gradova će biti složni i pomagaće jedni drugima. Časove u školi će predavati roboti, drugačije nego u sadašnje vrijeme kada učiteljice i nastavnici to rade. Djeca će tada više da razumiju čas jer će imati mogućnost da svaki robot bude pored klupe i sa prijateljem koji sjedi u klupi moći će da tom robotu napišu pitanje u vezi lekcije ili zadatka koje rade i taj robot će im objasniti lekciju ili zadatak. Po jedan robot će biti pored klupe.

Uloga škole je da nas nauči nešto novo, da nas nauči ponašanju kada smo na javnom mjestu, ali najvažnije je da nas nauči ko smo i šta smo. Škola doprinosi očuvanju društva da nas nauči kako ćemo da očuvamo društvo, da se trudimo da to prijateljstvo traje dugo, da nas nauči kako da se ponašamo prema prijatelju u situaciji kada mu je teško (da ga podržimo i da budemo uz njega/nju).

Koliko god se budućnost škole promijeni tj.način predavanja djeca će znati ko su i šta su.

*Step by Step zajednici važno je graditi zajedničku viziju obrazovanja za budućnost. Učenički eseji nastali su kao ishod posjeta Klubovima kritičkog mišljenja, koji su formirani u 29 škola širom Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve u Bosni i Hercegovini“, kao aktivnost u okviru Obrazovne inicijative za održivu budućnost, kako bi dobili uvid u promišljanja učenika o obrazovanju i održivosti kao jednoj sveobuhvatnoj temi.

0 responses on "Moja škola budućnosti"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram