• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo

Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo

Piše: Ferizata Hadžović

Za utorak sam odabrala inovativnu praksu profesorica razredne nastave, Sanele Mulaosmanović  Amine Delić-Zimić, Amele Ahmethodžić i Naide Gadžo, OŠ“Aleksa Šantić“ – Primjena fraktalnog crteža kao art terapije i uspješnosti u likovnom stvaralaštvu učenika.

Fraktalni metod je sredstvo samoizražavanja, stvara atmosferu povjerenja, strpljenja i okrenutosti ka čovjekovom unutrašnjem biću. Crtanje je jedan od načina izražavanja, kao što je to ples ili muzika. Za crtanje fraktala nije potreban nikakav crtački talenat ili umijeće. Metod je namenjen svima, koji mogu da drže olovku u ruci – kako odraslima, tako i djeci. Crtanje fraktala doprinosi očuvanju vitalnosti naših mentalnih funkcija – sam ljudski mozak je fraktalan. Crtanjem fraktala mi treniramo finu motoriku što istovremeno utiče na razvoj kognitivnih funkcija.

Iskustva crtanja fraktala govore o: smanjenju stresa, povećanju vitalne energije, oslobađanju kreativnog potencijala, većoj potrebi za stvaranjem i radom, usklađivanju porodničnih odnosa, poboljšanju zdravlja.

POGLEDAJ PRAKSU

 

0 responses on "Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram