Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo


Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo

Piše: Ferizata Hadžović

Za utorak sam odabrala inovativnu praksu profesorica razredne nastave, Sanele Mulaosmanović  Amine Delić-Zimić, Amele Ahmethodžić i Naide Gadžo, OŠ“Aleksa Šantić“ – Primjena fraktalnog crteža kao art terapije i uspješnosti u likovnom stvaralaštvu učenika.

Fraktalni metod je sredstvo samoizražavanja, stvara atmosferu povjerenja, strpljenja i okrenutosti ka čovjekovom unutrašnjem biću. Crtanje je jedan od načina izražavanja, kao što je to ples ili muzika. Za crtanje fraktala nije potreban nikakav crtački talenat ili umijeće. Metod je namenjen svima, koji mogu da drže olovku u ruci – kako odraslima, tako i djeci. Crtanje fraktala doprinosi očuvanju vitalnosti naših mentalnih funkcija – sam ljudski mozak je fraktalan. Crtanjem fraktala mi treniramo finu motoriku što istovremeno utiče na razvoj kognitivnih funkcija.

Iskustva crtanja fraktala govore o: smanjenju stresa, povećanju vitalne energije, oslobađanju kreativnog potencijala, većoj potrebi za stvaranjem i radom, usklađivanju porodničnih odnosa, poboljšanju zdravlja.

POGLEDAJ PRAKSU

 

0 responses on "Inovativna praksa: Sanela Mulaosmanović, Amina Delić-Zimić, Amela Ahmethodžić i Naida Gadžo"

Leave a MessageThe contents of this website and documents do not reflect the opinion of the US Agency for International Development (USAID) or the US Government.

Sadržaj ove web stranice i dokumenata ne odražava mišljenje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) ili Vlade Sjedinjenih Američkih Država.

Centar za obrazovne incijative
Step by Step
Kralja Tvrtka 1, 71 000 Sarajevo
Tel. +387 33 66 76 73
Fax. +387 33 26 79 90
E-mail. office@coi-stepbystep.ba
www.sbs.ba

top
Powered by DOC.ba. Copyright © 2018 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Idi na alatnu traku