Vehid Kurtić

Mišljenje koje je uvriježeno kod većine učenika jeste da je predmet matematika, sam po sebi težak, ponekad i monoton, možda čak i dosadan, jer drugačije ne znaju. Ono u što ja kao nastavnik vjerujem jeste da to nije tačno. Svaki dio u izučavanju matematike se može predstaviti na zanimljiv, drugačiji način. Kroz godine rada primijetio sam da dati učeniku prostor za vlastito kreativno mišljenje je važnije od silnih informacija koje im serviramo. Na taj način će biti spremniji za ono što slijedi, spremniji za život. Stoga, kroz razne aktivnosti u nastavi pokušavam učenicima dati priliku da gledaju matematiku nekim drugim očima, gdje nije sve tako sivo. To svakako zahtijeva stanovitu pripremu, ali to je ono što je naš poziv, i ne bi trebalo predstavljati teškoću.

Priprema: Math CSI (Matematički detektivi)

Pogledaj praksu
23 Marta, 2021