Mevludin Maličevič

Na mlađima svijet ostaje tako uvijek govore, zato moja vodilja u stvaranju bolje budučnosti jeste „dajte mladima šansu“. Učenici su najbolji pronalazači i najjači kritičari postignutog. Tradicionalna nastava koči današnje generacije u napretku i razvoju, postoje stvari koje se trebaju znati tokom podučavanja učenika, ali akcenat mora biti na tome da učenici znanje trebaju znati primjeniti. Omogućimo učenicima korisno znanje, vodimo ih kroz projekte u kojima će oni stvarati i dolaziti do novih inovativnih rješenja. Učitelj je ključna stvar za kvalitetno obrazovanje, omogućimo učiteljima dobru edukaciju, jer samo naučen može da podučava. Učenici su najveći resurs ove zemlje i upravo zbog toga učitelji imaju veliku odgovornost kada krenu u proces podučavanja. Učitelj treba da bude uzor svojim učenicima.

Od ove školske godine Treća gimnazija Sarajevo je prihvatila STEM program u realizaciji nastave, kao prva pilot škola u Kantonu Sarajevo. STEM pristup učenju može uvesti u svakodnevni život učenika, kroz redovni Nastavni plan i program, različite nastavne oblasti prirodnih nauka, tehnike i matematike te razviti vještine i kompetencije učenika neophodne za sektore ekonomije bazirane na znanju. U sklopu STEM nastave učenici rade projekte , jedan od projekata koji je rađen je“ kako rješiti problem kratkog trajanja zelenog svijetla na semaforima za pješake“. Sa učenicima sam u projektu prezentirao problem neusklađenosti semafora i na sastanku sa nadležnim ministrom saobraćaja Kantona Sarajevo gospodinom Adnanom Štetom prezentirao rješenje istog problema.

Priprema: STEM Semafor

6 Decembra, 2021