Franjo Radman

Uz svladavanje predviđenog gradiva određenog NPP-om, smatram da je sazrijevanje učenika put koji je neminovan u obrazovno-odgojnom procesu. Čast mi je i odgovornost sudjelovati u odgoju djece i izgradnji svakoga u zrelu osobu, što je dugotrajan proces u kojem je obrazovanje malen, ali važan segment. Duboko sam uvjeren da mladi ljudi mogu nevjerojatno mnogo ako se to od njih traži. Potrebno je da svaki učitelj ostane jedinstven u svojoj osobnosti, ali i pristupu učenicima. Mi učitelji moramo uvidjeti da pravo učenje, odnosno motivaciju za učenje prate dobri međuljudski odnosi. Djeca neće ništa naučiti od onih ljudi koje ne vole, a da bi se učitelji ohrabrili ući u taj suodnos, moraju biti motivirani u onom što rade. Potrebno je također da društvo bude sukreator stalnog poboljšanja sustava školstva. Škola s druge strane mora biti ustanova aktivna i prepoznatljiva u društvu te prostor u kojem će učenici tijekom školovanja društvenu angažiranost moći naučiti, razvijati i slobodno pokazati.

Kratki opis prakse:

Motivacijski video u IV. r. na nastavi sociologije, u I. i II. razredu na
nastavi informatike o apelu za uklanjanje guma iz rijeke Bosne pokrenuo je niz učeničkih akcija od I. do IV. razreda, što je preraslo u pravi korelacijski sustav nastavnih predmeta te pokrenulo suradnju naših učenika s lokalnim medijima u čemu su prepoznali jedan od načina djelovanja na društvenu svijest. Prvi skup aktivnosti održan je u proljeće 2017. U Visokom i okolici ljudi tijekom proljetnog čišćenja pale livadske površine i raslinje te time narušavaju staništa. Učenici printanjem, širenjem po zgradi škole, pisanjem apela sugrađanima, sadnjom aleje lipa na koje su stavili isprintane citate, snimanjem emisije za lokalnu televiziju uz moje mentorstvo proveli projekt pod nazivom Šume nade – Društvena odgovornost za sve stvoreno“. Djelovanjem učenika u ovom projektu oformljena je u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji multimedijska sekcija (spoj novinarske i informatičke sekcije). Članovi, podijeljeni po aktivnostima, uredili su afišu i plakat za promociju škole te dva broja učeničkog lista Novi cvijet. Ekološka akcija ponovljena je u proljeće 2018. Učenici su sadili sadnice, citatima izrazili zabrinutost za sve stvoreno, apelirali na javnost, sami snimili i montirali video o brizi za sve stvoreno.

Priprema: Šume nade – Društvena odgovornost za sve stvoreno

8 Decembra, 2021