EDINA GAFIĆ

Profesorica predškolskog odgoja

Kao odgajatelji u vrtiću trudimo se kreirati atmosferu koja motiviše i podstiče svako dijete da razvije svoj puni potencijal, nastojimo da kod djece razvijamo pozitivne stavove prema znanju i obrazovanju, unaprijed planiramo promišljene poteze koji će doprinijeti kreativnom procesu učenja, otvoreni smo prema činjenici da i djeca nas mogu mnogo toga naučiti.

Projekat „Put Evropom-ujedinjeni u različitosti “ zamišljen je kao sklop aktivnosti u kojima bi djeca, prema vlastitim interesima i mogućnostima, u suradnji sa drugom djecom i podršku odgajatelja i roditelja istraživala kulturu i tradiciju naroda Evrope.
Putovanje je započelo kroz zemlje sa kojima imamo mnogo zajedničkog a to su naši susjedi, nastavilo se kroz velike i prepoznatljive države čiji su običaji,jezik, kuhinja, znamenitosti interesantni djeci.
Aktivnosti su grupisane u nekoliko područja :
• Jezici naroda i upoznavanje njihovih književnih predstavnika koji su pisali za djecu
• Tradicionalna kuhinja
• Tradicionalne nošnje
• Muzika i ples
• Likovni umjetnici i narodna umjetnost
• Igre
• Arhitektura tj prepoznatljive građevine kao simboli
• Društvo, običaji, uticaj na globalnu kulturu
• Usvajanje i prepoznavanje apstraktnih simbola
• Uključivanje roditelja u projekat
Iako je putovanje započelo u septembru, već sada možemo primjetiti da je interes djece velik, da su roditelji jednako tako „upecani“ za projekat i da se „učenje“ u vrtiću često nastavlja i kod kuće. Sam proces učenja ima naučni karakter jer djeca istražuju, propitkuju, revidiraju postojeće shvatanje.

Priprema: Dječije dramsko stvaralaštvo u poticajnom okruženju