Amir Hadžić

Jedna rečenica koju sam čuo na predavanjima iz psihologije čuvenog profesora Simića sa tuzlanskog Filozofskog fakulteta mi se urezala u pamćenje-citiram'' Mi smo trgovci znanja, a đaci cu naše mušterije i trebamo ih tetošiti i držati kao malo vode na dlanu''. Tad sam shvatio svu suštinu pedagoškog zanimanja da je učenik u središtu i da smo mi samo nevidljivi i nenametljivi vodiči koji ih vode do konačnog cilja-savladavanja svih prepreka na tom dugačkom, ali i kratkom putu od djeteta prvačića do formiranog srednjoškolca/srednjoškolke sa određenim postignućima i ovladavanja praktičnim vještinama kakve su im pružene u našoj školi. Zanimanje nastavnik je zanimanje koje je na margini našeg društva s jedne strane, a s druge je predivno zbog druženja sa mladom populacijom, jer ostajemo vječito mladi, pozitivni i nasmijani. Svakom svom učeniku prilazim sa poštovanjem cijeneći ga onakvim kakav jeste i nastojim im se prilagoditi, uvijek kažem sebi ja sam stariji, iskusniji i probam se zamisliti u koži samih učenika, kako bi meni bilo, kako bi se ja osjećao. Posebno obraćam pažnju na emociju, da ih nagnam da je uvijek imaju za one koji su povučeni, nesnalažljivi, stidljivi i da djeluju kao složna cjelina-razred. Nekad postignem taj rezultat brzo, a ponekad mi treba i cijela školska godina, a nekad ne uspijem i onda prihvatam ih kao takve pronalazeći uvijek opravdanje zašto su takvi kakvi jesu. U početku svoje pedagoške karijere sam znao povisiti ton na učenike usljed neposluha i posmatrajući ih u tim situacijama shvatio sam da je to vrlo pogrešan pristup, jer oni imaju svoj stav, svoju lićnost i da to trebam i moram poštovati tj. moramo se uzajamno poštovati i uvažavati. Moj moto je: učenik je najvažnija karika u obrazovanju, jer ako on nije tu, ni mi nastavnici nemamo svrhe postojanja. Mnogi od nas nastavnika vrlo često to zaboravimo i uvijek nastojim da podsjetim svoje kolege da smo mi tu radi njih, a ne oni radi nas. Ono što posebno želim i s obzirom na to u kojoj vrsti škole radim je podsticanje inovativnog, kreativnog poduzetničkog duha kod svojih učenika, da nakon završetka svog srednjoškolskog obrazovanja budu spremni za izazove koji ih očekuju, bilo da će nastaviti školovanje na nekom univerzitetu ili započeti svoj samostalni biznis. Takođe misija mi je motivisati kreativne učenike sa inovativnim i provedivim poslovnim idejama, te ih ohrabriti da te ideje sprovedu u djelo. U svakoj generaciji postoji grupa učenika koja na moj predloženi projekat pozitvno odgovori svim izazovima koji nas očekuju. Obično je to uvijek neki projekat iz elektrotehničke struke, uvijek kažem na početku školske godine, šta biste voljeli da radimo ove godine. Metod-projektna nastava mi je omiljen, istina iziskuje dosta napora i rada i od strane učenika i nastavnika, ali je izuzetan metod iz razloga što na kraju projekta dobijete fantastičan rezultat, uključite još svojih kolega i s učenicima uspostavite izuzetan prijateljski odnos koji sam ja upravo postigao prošle školske godine sa projektom koji ću Vam predstaviti u nastavku. S istim pristupom sam krenuo i ove godine sa još jednom grupom-završnim razredom i novim projektom i mišljenja sam da ćemo biti još bolji i inovativniji. Motivacija mi je velika zainteresiranost učenika za projekat koji oni sami odaberu, a inspiracija njihov predan rad za vrijeme implementacije samog projekta i postizanje rezultata nakon svake odrađene aktivnosti.

U posljednje vrijeme Tuzla nastoji da pređe u turistički grad, a s turizmom je neraskidiva i ekologija pa bi i ovim projektom i ekološka svijest građana porasla. U tom smislu je i usmjerena ova ekološka kampanja, kako bi se animiralo građanstvo, NVO i javne institucije grada i kantona u zajedničkoj akciji da Tuzla postane i eko grad. Jedan od prvih postavljenih zadataka je da turističku atrakciju, gradski vozić prekomponiramo sa dizel pogona na solarni i električni pogon. Kao polazna osnova poslužila nam je tema koju smo uradili po metodologiji projektne nastave model—maketa gradskog turističkog vozića na solarni pogon, prezentacija u našoj školi učenicima i nastavnicima na ocjenu projektnog zadatka kojeg smo sebi postavili i da li je dalji nastavak projekta opravdan.

Priprema: Eko Kampanja za čistiju i bolju Tuzlu

16 Jula, 2018