AMILA BEŠIROVIĆ, SENADA UŽIČANIN, ADNAN MUJKIĆ

Kontinuiran sistem oblikovanja ljudskog bića u svim njegovim segmentima počevši od tjelesnog, intelektualnog pa do umnog, može se nazvati odgojem. Drama kao umjetnost, spoj teorije i prakse, nizom metoda i oblika izražavanja, kao sredstvo proživljavanja i oživljavanja ljudskih sudbina, gdje je nezaobilazna korekcija i samokorekcija, predstavlja priliku za senzibilno učešće u procesu stvaranja i očuvanja faktora zaštite, a s druge strane, metod rehabilitacije faktora rizika u odgoju. Drama predstavlja skup različitih aktivnosti pomoću kojih se djeci i mladima daje prilika da upoznaju sebe i druge, ispričaju svoje priče, izraze želje, emocije, misli, stavove, potrebe, životne poglede i težnje. Upravo iz ovih i niza drugih razloga drama može biti kreativno sredstvo u odgoju i obrazovanju djeteta. „Ono najvažnije što učenici stječu kroz dramsko iskustvo jest bolje razumijevanje ljudskog ponašanja, sebe samih i svijeta u kojem žive. Taj rast razumijevanja, koji uključuje i promjene uhodanih načina razmišljanja i osjećanja, čini se glavnim ciljem dramskog odgojnog rada“ (O’Neill, Cecily and Lambert, Alan, 1982:13).

KRATAK OPIS PRAKSE:
Priručnik Školsko pozorište izrađen je na temelju istraživačkog rada, definisanja problema u obrazovanju te iskazanih potreba nastavnog osoblja. Značajnu ulogu ostvaruje u nastavnom procesu obrađujući poglavlja: osnovi dramske pedagogije (historijat pozorišta), osnovi školskog pozorišta (značaj i potencijali dramske sekcije...), osnovi školske produkcije: elementi školske predstave što uključuje i pisanje dramskog teksta, likovno oblikovanje prostora, kostim u školskoj predstavi, značaj muzike, ulogu rekvizite te kreativnost frizura i mogućnost koreografije), pozorišna maska kao didaktičko sredstvo (maska u savremenoj nastavi: historijat, tehnika izrade, karakterna maska te pozitivni učinci u nastavi). Kreiranjem novih materijala priručnik postaje svrsishodan u nastavi pri realizaciji nastavnih jedinki predviđenih NPiP te vannastavnih aktivnosti planiranih GPR-om Savremeno-umjetničke škole.
Priručnik predstavlja bogatu riznicu inovativnih pristupa učenju i poučavanju. Baziran je na sticanju funkcionalnog znanja i njegove primjene u lokalnoj zajednici što je jedan od izazova tranzicijskog društva.

Priprema: Školsko pozorište

2 Februara, 2022