Ahmed Buljubašić

Temeljna uvjerenja, principi i polazišta na kojima zasnivam svoj rad sa djecom bazirana su na pomoći učenicima da uspiju u školi, nastavnim i vannastavnim aktivnostima, da budu bolji ljudi, da budu dobri u onome što rade, da pomažu jedni drugima, da budu moralni, da govore istinu, da se bore za pravdu, da brane slabije, da znaju razlikovati dobra od loših obrazaca ponašanja, da odaberu adekvatno zanimanje što će kasnije imati svoju refleksiju na uspjeh u životu. Smatram da ću tako najbolje dati svoj doprinos dobrobiti društva. Današnje društvo je izgubljeno, dezorijentirano, bezidejno. Nestalo je zadovoljstva, mira i harmonije. Nametnute su mu lažne vrijednosti, fikcija, iluzija. Svjedočimo brutalnom ataku na mlade ljudske duše. Naši učenici gurnuti su u pijanstvo, drogu, filmska sanjarenja, nedokučiva maštarenja, kriminal, neuroze i apatiju. Ovakav način života krade im emocije, pamet, ljubav. Moramo prestati kriti ili samo deklarativno podržavati prave vrijednosti. Osnovni moto, ono čemu težim i čime se vodim u svom radu jeste upravo promjena navedenih okolnosti. Nužno je okrenuti se duhovnom rastu i razvoju naših učenika, promjeni stremljenja i žudnji od onih usmjerenih ''vani'', do onih usmjerenih ''unutra''. To zahtijeva promjenu naših srca ali i srca naših učenika. U svijetu lažnog blještavila i sjaja, djeci i učenicima je najteže. Oni teško mogu kontrolisati svoje želje, nagone i emocije. Moramo im pomoći shvatiti i razumijeti da je sreća u njima samima i da je neće naći izvan sebe. Motiv i inspiraciju u svom radu nalazim u učenicima sa kojima ostvarim uspjeh, koji poprave svoje vladanje, uspjeh u učenju, roditeljima koji iskažu zahvalnost zbog toga. Naravno, veliki motiv i inspiraciju nalazim i u svojim kolegicama i kolegama koji ulažu isti ili veći napor kako bi pomogli učenicima da sutra budu bolji ljudi. Biti bolji čovjek znači razviti sposobnost da se osjeti bol i radost drugih i da se njihove potrebe dožive jednako kao i sopstvene. Izgladnjele majke i njihova izgladnjela djeca, beskućnici i nevoljeni, siromašni i bolesni, zatvorenici i njihovi porobljivači i milijarde drugih koji žive u unutrašnjem bolu su uvijek u mislima tog ''boljeg čovjeka'', jer smo nerazdvojni jedni od drugih. Njihova bol treba biti i naša. Njihova radost treba biti naša i naša radost treba biti njihova. Smatram da je navedeno neiscrpan motiv svakog prosvjetnog radnika.

Kroz inovativnu praksu pod nazivom “Edukativno-kreativni centar za učenike, nastavnike i roditelje” povećavamo učešće roditelja i učenika u svim segmentima školskog života. Ova praksa uključuje sve učenike u kreativno provođenje slobodnog vremena u školi, razvija međuvršnjačko druženje, razmjenu iskustava, educira učenike kako koristiti multimedijalna sredstva, razvija svijest o društvenim vrijednosti, prevenira delinkventna i asocijalna ponašanja.

Priprema: Edukativno-kreativni centar za učenike, nastavnike i roditelje

10 Decembra, 2021