• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Kako sam postala majka aktivistkinja

Kako sam postala majka aktivistkinja

Maya Mailer
Voditeljka kampanje, Organizer klimatskih
promjena naše djece, Mothers Rise Up,
London, UK

Jednog petka ujutro ranije tokom ove godine, kada bih se inače utrkivala da završim poslovne emailove i kupim namirnice za vikend, zatekla sam se kako stojim na jakoj kiši ispred Lloyda u Londonu, jednog od najvećih svjetskih prerađivača fosilnih goriva.

Bila sam sa grupom roditelja i njihovom malom djecom, uključujući i svoje trogodišnje dijete. Držali smo džinovske rekvizite za koje su bili potrebni mjeseci da se naprave, među kojima su kolica visoka tri metra koja nose planete napravljene od papira i veliku čestitku za Dan očeva upućenu predsjedniku Lloyda, Bruceu Carnegie-Brownu.

Bili smo tamo kako bismo prenijeli vitalnu, iskrenu poruku Carnegie-Brownu, koji je i sam otac četvero djece: “Učinite ono što je ispravno za svu našu djecu i prestanite sa osiguranjem i ulaganjem u fosilna goriva.”

U međuvremenu, hiljade drugih koji su u našoj globalnoj mreži klimatskih roditeljskih grupa – od Argentine do Australije, Njemačke do Nigerije – slale su posebno ilustrirane online čestitke za Dan očeva Carnegie-Brownu, putem Twittera, ponavljajući našu molbu da prestane sa osiguravanjem fosilnih goriva.

Dok smo pjevali i pjevali na kiši ispred visoke zgrade Lloyd’s of London, zgrabio sam malu ruku svog trogodišnjeg djeteta i drhtavica mi je prošla niz kičmu. Osjetila sam potencijal roditelja da se bore za svoju djecu, i za pravo da žive na zdravoj planeti.

Naša akcija je na kraju rezultirala utjecajnim medijskim izvještavanjem i sastancima sa višim zaposlenima u Lloyd’s-u. Ovi zaposleni su sugerirali da imamo utjecaja i rekli da su oni i Carnegie-Brown postavljali pitanja svoje djece o klimatskoj krizi.

Buđenje u klimatskoj krizi

Moje putovanje u “klimatsko-roditeljsko” organizovanje počelo je prije tri godine. Kao humanitarna radnica i aktivistkinja za ljudska prava, sretala sam farmere u Južnom Sudanu koji su se suočavali sa sve nepredvidljivijim vremenskim obrascima. Ali klimatska kriza se činila sekundarnom u odnosu na nasilni sukob s kojim su se suočili. Još nisam shvatila da napredak u ljudskim pravima rizikuje da bude uništen klimatskim slomom.

Probudila me je konstelacija faktora: val štrajkova mladih, smjelosti protesta pobune protiv izumiranja i mojih 5 i 7-godišnjaka koji se vraćaju iz škole sa pitanjima: Zašto je planeta Zemlja postala tako vruća? Zašto je toliko životinja izumrlo poput dinosaura? Ako se Arktik topi i automobili zagađuju, zašto ih još uvijek vozimo?

Onda sam slučajno srela neke žene koje su planirale klimatski protest predvođen majkama. Ubrzo sam pomagala timu volontera da organizuju klimatski marš povodom Majčinog dana u centru Londona. Željeli smo da pokažemo solidarnost sa štrajkačima omladinskih škola, istovremeno stvarajući siguran prostor za porodice sa mnogo mlađom djecom. Uprkos tome što nije imao budžet, marš je privukao oko 3.000 ljudi, od kojih su mnogi demonstranti prvi put, a većina sa bebama i malom djecom.

Taj događaj je izazvao globalnu medijsku pokrivenost i bio je početak „Mothers Rise Up“1, volonterske mreže britanskih mama. Ubrzo smo se povezali sa „Parents For Future UK“ i drugim klimatskim grupama roditelja u UK i širom svijeta.

“Osjetio sam potencijal roditelja da se bore za svoju djecu, i za pravo da žive na zdravoj planeti.”

Pokret “klimatskih roditelja”

Pokret “klimatskih roditelja” je u proteklih pet godina eksponencijalno rastao. Dvije sestrinske mreže – „Parents for Future Global“ i „Our Kids’ Climate“2 – okupljaju oko 60 grupa iz preko 20 zemalja. Postoji čak i nekoliko grupa baka i djedova. Iako se ove grupe razlikuju, nas ujedinjuju neki zajednički ciljevi i metode:

• obraćanje direktno kreatorima politika kao i roditeljima, bakama i djedovima, uključujući razvijanje strateških kampanja usmjerenih na vlade i industriju fosilnih goriva
• korištenje moralnog i emocionalnog glasa roditelja, kao čuvara sljedeće generacije, izgradnja međugeneracijske solidarnosti
• rasvjetljivanje veze između zagađenja zraka, zdravlja djece i klimatskih promjena
• naglašavanje kako klimatska kriza utiče na porodice koje su najmanje doprinijele historijskim emisijama ugljika
• korištenje pripovijedanja, umjetnosti, pisanja pisama i prirode za inspiraciju i angažiranje roditelja, nastavnika i male djece
• davanje glasa najmlađoj djeci i savjetovanje roditelja o tome kako razgovarati o klimi na iskren, ali primjeren način.

Pokret “klimatskih roditelja” ima ogroman potencijal. Roditelji su posvuda: u salama za sastanke, vladama, fabrikama, školama i glasačkim kabinama. Vidio sam i jednostavnu moć ćaskanja na vratima škole, da normaliziram razgovor o klimi. Roditelji – posebno majke – mogu biti inspirirani da potpišu peticije, iste dijele na društvenim mrežama, da surađuju s lokalnim političarima i pridruže se klimatskim akcijama.

“Roditelji su posvuda: u salama za sastanke, vladama, fabrikama, školama i glasačkim kabinama.”

Iako roditeljstvo ne stvara nužno objedinjujući identitet, pojavljuju se dokazi da okvir o klimatskim promjenama koji vode roditelji ima odjeka preko ideoloških granica. Istraživanja grupa kao što su More in Common i Climate Outreach sugeriraju da određeni pojmovi odjekuju u različitim segmentima britanskog društva: zaštita djece; dajući im pristup prirodi; i ukazujući na osjećaj međugeneracijske dužnosti (Wang et al., 2020). 

Dok se muškarci sve više pridružuju, pokret klimatskih roditelja širom svijeta pretežno vode žene. Često rade puno radno vrijeme, a zatim se pridružuju Zoom pozivima nakon vremena za spavanje. One se zalažu za klimatske promjene na svojim radnim mjestima i vuku djecu na klimatske događaje. Neke preuzimaju rizik napuštanja tradicionalnih poslova kako bi pokrenule nove klimatske mreže i kampanje. 

Neuobičajena, volonterska priroda ovog rada ima prednosti: imamo autentičan glas i lokalni doseg za koji se velike dobrotvorne organizacije bore da repliciraju. Većina nas se nikada nije lično srela, ali dijelimo istinske veze prijateljstva i solidarnosti, iskovane kroz bezbroj WhatsApp poruka i kampanja. 

Ali financiranje je kronično pitanje, zajedno sa volonterskim izgaranjem. Nekoliko roditeljsko-klimatskih grupa su nacionalne nevladine organizacije sa plaćenim osobljem. Ali većina aktivista nije plaćena, a također imaju zahtjeve za poslom i odgojom djece, što je dodatno pojačano zatvaranjem škola i uopšte zatvaranjem tokom pandemije. 

Nešto prijeko potrebnih sredstava stiže. Na primjer, Our Kids’ Climate i Parents For Future Global stvorili su stipendiju za podršku roditeljskim aktivistima širom svijeta, koju finansiraju Equation Campaign, UMI Fund i NorthLight Foundation. Također postajemo pametniji o tome kako surađujemo sa postojećim organizacijama. Koordinirali smo akciju Lloyda iz Londona sa InsureOurFuture, grupom koja nastoji uvjeriti osiguravajuća društva da prestanu da preuzimaju fosilna goriva. 

Uprkos izazovima, nastaviću dalje, zajedno sa hiljadama drugih aktivista. Vodimo kampanju za pravedan prelazak sa fosilnih goriva na čistu energiju i za sigurniju, pravedniju i svjetliju budućnost naše djece. Ovih dana, kada se moja djeca vraćaju kući iz škole i pitaju se za najnoviji požar ili oboren rekord vrućine, barem mogu reći: “Pokušavam, sa toliko drugih roditelja, da zaštitim tebe i našu dragocjenu planetu.”

Pronađite originalni članak na earlychildhoodmatters.online/2021-33

 

logo issa i van der
Dostupnost ovog članka o pitanjima u ranom djetinjstvu na bosanskom jeziku omogućeno je partnerskom inicijativom Fondacije Bernard van Leer i ISSA-e, u saradnji sa članom ISSA-e Centrom za obrazovne inicijative “Step by Step”.
26 Oktobra, 2022

0 responses on "Kako sam postala majka aktivistkinja"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram