Bernes Aljukić

Kratka biografija i pedagoška uvjerenja:

Radeći u nastavi ujedno i kao docent lingvističkih nauka na fakultetu i kao nastavnik predmeta BHS jezik i književnost u osnovnoj školi vjerujem da imam nesvakidašnju priliku da jasnije vidim različite nivoe našeg obrazovnog sistema sa svim njihovim prednostima i nedostacima. Ono što se vidi očigledno traži promjenu, prvenstveno u konkretizaciji nastavnog procesa prema učeničkom samostalnom poimanju i vrednovanju realija s kojima se susreću te jasan odmak od formalizacije i puke reprodukcije nastavnih sadržaja. Ostvarenje tih ciljeva moguće je u saradnji s ljudima koji slično razmišljaju i s kojima se ove ideje mogu unaprijediti i učiniti efikasnijim – a to zajednica inovativnih nastavnika zasigurno jeste. Najveći značaj zajednice upravo vidim u tom procesu međusobnog nadopunjavanja i oblikovanja zajedničke vizije o tome šta bi dobro obrazovanje zapravo trebalo da bude.