Vedran Zubić

Osobno smatram da je budućnost obrazovanja kritičko mišljenje te primjena stečenih saznanja. Obrada nastavnih jedinki u školama trebaju poslužiti kauzalnom shvatanju, a ne trebaju biti zbir taksativno nabrojanih informacija. Gradivo treba „približiti“ djeci u domenu njihovog psihosomatskog i mentalnog razvoja. Apsolutno u tome ogromnu ulogu igra uzrast djece. Sam prenos znanja treba biti u skladu sa pedagoškom psihologijom. Najvažniji segment djelovanja profesora na nastavi je da, na način na koji on smatra svrsishodnim, predstavi nastavno gradivo te omogući njegovu bolju spoznaju.
Osim obavezne kauzalnosti mora biti i korelacije sa raznim stvarima iz života (ne mora biti druga znanost nego kultura, sport, aktualna dešavanja isl.) koji mogu imati poveznicu saa emom rada na satu. Također, a to se da zaključiti i iz ove prakse koju sprovodim, smatram da se djeci treba omogućiti permanentno učenje, a ne samo ono koje traje 45 minuta tijekom jednog školskog sata.
Svakako je osnovni moto „Obrazovaje je život, a ne dio života svakog pojedinca.“.

Priprema: „Vedra geografija“

Pogledaj praksu