Sabina Saletović

Na osnovu mog petnaestogodišnjeg rada sa učenicima sa teškodama u razvoju proizilaze moja pedagoška uvjerenja.
Interakcija između odraslih i djece, kao i između djece međusobno, od presudnog su značaja za cjelokupan psihofizički razvoj djeteta. Interakcije djeci omogudavaju kontinuirano učenje po modelu, kroz razmjenu znanja, iskustava i mišljenja, te iskazivanja emocija. Na ovaj način djeca razvijaju pojam o sebi, izgrađuju vlastiti identitet, pripadnost zajednici i svijetu u kojem žive. Navedeno je od primarnog značaja u radu sa učenicima sa teškodama u razvoju.
Uloga defektologa ili nastavnika je da sa svakim učenikom sa teškodama u razvoju na brižan i podržavajudi način ostvaruje komunikaciju, koja odgovara njegovim emocionalnim, socijalnim i tjelesnim kompetencijama, te jakim stranama i potrebama. Također, na isti način treba modelirati interakcije među svim odraslima koji sudjeluju u životu djeteta.
Gradedi podržavajudi i uvažavajudi odnos sa učenicima sa teškodama u razvoju, defektolog ili nastavnik potiču razvoj učenika u samopouzdanu osobu, potiču usvajanje vještina i znanja, te razvoju osobe koja pridonosi društvenoj zajednici. Ukoliko kroz rad koristimo aktivnosti koje učenike uče empatiji, prepoznavanju i razlikovanju vlastitih i emocija drugih, učenici sa teškodama u razvoju de sticati osjedaj pripadnosti zajednici, učiti u okolnostima koje podržavaju njihov socijalni razvoj, imati razumijevanje od strane društvene zajednice, podršku i osjedaj zajedništva što i jeste željeni ishod odgojno/obrazovnog procesa učenika sa teškodama u razvoju – inkluzija i socijalna integracija.
Zaključno , naglasila bih da obaveza redovnog usavršavanja i učenja pedagoških profesionalaca nije i ne može biti stvar izbora, ved obaveza s ciljem podizanja kvalitete vlastitog rada, ali i primjerenijeg razvoja osobina i sposobnosti učenika.

„Važno je učestvovati“ je inovativna praksa u radu sa učenicima sa teškodama u razvoju, koja je nastala kroz aktivnosti Likovne sekcije internata Zavoda,čija sam voditeljica. Naime, ustaljena je praksa da učenici sa teškodama u razvoju u Zavodima, Centrima,pa i redovnim školama ne učestvuju na opdinskim,kantonalnim i državnim takmičenjima u okviru planova i programa nastavnih predmeta, ali i vannastavnih aktivnosti. Kako bih prekinula takvu tradiciju odlučila sam prijavljivati radove učenika na konkurse i natječaje za likovne radove. Smatrajudi da radovi mojih učenika mogu biti konkurencija, da demo postidi bolju socijalnu inkluziju sa društvenom zajednicom,te doprinijeti razvoju socijalnih kompetencija učenika i njihovih ličnosti u periodu od 2018. godine pa do danas učestvovali smo na pet nagradnih takmičenja. Naime, prijavljujemo se na konkurse i natječaje za likovne radove koje organiziraju druge škole, vladine i nevladine organizacije.Posebno smo ponosni što smo na nekima od njih osvojili i nagrade, te svoju praksu uspiješno nastavljamo .

Priprema: „Važno je učestvovati“

20 Decembra, 2020