Luljeta(Ljuljjeta) Kurbašić

Odabrati časni poziv obrazovanja budućih naraštaja mogu samo oni koji pored ljubavi za djecu/učenike imaju i neodoljivu potrebu da nesebično daju svoje znanje i vrijeme svakom pojedincu bez obzira na mogućnosti, potencijale ili ograničenja koja posjeduju. Zajednički cilj prihvaćanja različitosti je bogastvo i osnovni humani put nadogradnje svakog društva. Kao učiteljica djece/učenika oštećenog vida kroz neformalno obrazovanje, istraživački rad, stalnu edukaciju, prateći svjetske naučne trendove u domenu oštećenja vida, koristeći primjere dobre prakse u obrazovanju u svom direktnom praktičnom radu u nastavnom procesu, neprestano sam radila na primjenjivanju kvalitetnih, kreativnih i inovativnih metoda dobre prakse u nastavi kako bi na sistematski, zabavan, kroz igru na lakši i brži način opismenjavala djecu/učenike oštećenog vida na crnom tisku i/ili Brajevom pismu, za njihovo dalje kvalitetno uspješno inkluzivno obrazovanje.

Komplet za opismenjavanje djece/učenika oštećenog vida „Od slova do slova“
Ovaj Komplet je po prvi put urađen na jedinstven način ne samo za slijepu već i slabovidnu djecu/učenike jer pružaju mogućnost istovremenog učenja crnog tiska i Brajevog pisma. Kombinovane početnice nastale su kao potreba iz dugogodišnjeg iskustva iz dobre prakse u obrazovanju i namjenjene su opismenjavanju djece/učenika oštećenog vida u direktnom nastavnom procesu. Prema inovativnim praktički provjerenim metodama tiflopedagogije i didaktičkih sredstava u Kompletu “Pre-Edu Braill”, konkretno i spontanim vodstvom stručnog lica, zabavno, putem igre, dijete/učenik oštećenog vida upoznaje i percipira osnovnu Brajevu šestotačku. Tako programirano sve dok dijete/učenik ne savlada osnove Brajevog pisma, tek onda postupno i sistematski prelazimo na Kombinovanu početnicu sa metodikom i Kombinovanu abecedu “Od slova do slova”. Knjige prati Senzorni material, reljefno taktilno urađene slike u boji sa mirisom u pojedinim aplikacijama koje pružaju mogućnost za efikasno aktiviranje čula i aktivniju funkciju taktilnog i/ili vidnog opažanja o svijetu koji ih okružuje tako da psihološki pozitivno aktiviraju radoznalost i interesovanje djece/učenika oštećenog vida da se što kvalitetnije, brže i lakše opismene na crnom tisku i/ili Brajevom pismu.

Priprema: „Uživam u lijepom ponašanju“- rješavanje konfliktnih situacija u prvom razredu kroz akciju i vođenjeJU Centar za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo

6 Decembra, 2021