Jasmin Salkić

Zašto volim svoj posao? Da, rad sa djecom je nešto neopisivo, gledaš ih u igri, osjetiš njihovu energiju, uočavaš njihovu maštu, i sve to prenosiš u sebe.

Ima tu i tužnih trenutaka, kad posmatraš bolesnu djecu, djecu sa onesposobljenjem, i sebi kažeš, ja sam tak koji sam njihova podrška i zvijezda vodilja kroz učenje slova, brojeva. Učiš ih da kažu svoje ime kad ne znaju da govore, a kad progovore dobiješ veliko HVALA, neizmjerno poštovanje i ljubav. S nekima činiš prve korake, s nekima se prvi puta nasmiješ i opet dobiješ riječ HVALA.... Eto odgovora, uvjerenja zašto ja radim svoj posao.

Polazna tačka rada defektologa u redovnoj Osnovnoj školi
Odnosi se na opservaciju učenika sa teškoćama u razvoju, gdje se na
osnovu dobijenih informacija, kreira edukacijsko rehabilitacijski
program. Dio je inkluzivnog tima koji pomaže nastavnom osoblju u
izradi prilagođenih programa. Uspostavljanje i ostvarivanje
programa posebnih odgojno-obrazovnih postupaka s učenicima s
teškoćama u razvoju, kroz grupni I individualni rad.
Organizuje radionica s cijelim odjeljenjem s ciljem stvaranja
inkluzivne klime. Profesionalna orjentacija I informisanje učenika u
odnosu na buduće zanimanje.

Priprema: Uticaj drame na razvoj integracije djece s teškoćama u razvoju u Osnovnoj školi

20 Decembra, 2020