Džemal Hurić i Edinalda Jakubović

Džemal Hurid: Moja pedagoška uvjerenja temelje se na iskustvu, dakle, nemam završenu pedagošku grupu predmeta, ali više od 15 godina radedi sa djecom i mladima, kao instruktor/nastavnik za tradicionalnu igru i svakodnevno ulazedi u škole, shvatio sam da posjedujem određene pedagoške kompetencije i ljubav prema pedagoškom pozivu. Mišljenja sam da svaki čovjek, bez obzira da li je ili nije prosvjetni radnik, treba dati svoj doprinos u odgoju djece, ne gledajudi da li je to u školi, kudi, udruženju ili sportskom klubu. Savjesnost, samodisciplina, odgovrnost su osobine koje volim da primijetim umeđu svojim đacima, tj. da su naučili da u svom radu budu savjesni, da odgovrno pristupaju zadacima, da su disciplinovani i ne krše pravila niti norme ponašanja, kreativno misle, slobodno govore i iznose svoje stavove, da svakim danom napreduju, da se mijenjaju, nadograđuju, usvršavaju bez razlika i predrasuda.

Edinalda Jakubović: Moja pedagoška uvjerenja su da moramo pronadi načine kako da svakom djetetu obezbjedimo jednake šanse za sudjelovanje u odgojno-obrazovnom procesu. Poštovati specifičnosti djeteta, pružati podršku i adekvatan način poučavanja, daje svakom djetetu mogućnost za poticajan razvoj i očuvanje zdrave ličnosti djeteta.

Ova praksa prvenstveno ima za cilj da djeci sa poteškodama u razvoju predškolskog i školskog uzrasta nižih razreda olakša učenje i napredovanje, da djeca uče i usvajaju nova saznanja i ispoljavaju kreativnost kroz različite igre edukativno-zabavnog karaktera uz pomoć nastavnika, pedagoga, socijalnih radnika ili roditelja.
Djeca igre mogu koristiti i igrajući se drugarima ili vršnjacima. Igre, osim što su namijenjene da pomognu djeci, služe i tome da olakšaju rad nastavnika i drugih stručnih lica. Igre se mogu primjenjivati i u kućnom ambijentu sa porodicom i djecom koja nemaju poteškoda, dakle, igrice mogu koristiti i tipična djeca, kako bi se svi zabavili, učili kroz ove sadržaje i provodili više vremena zajedno. Igre mogu biti primjenjive za sve i svakoga.
Projektni paket „Drugarica gusjenica“ čine: motivirajuda pjesma/himna projekta „Drugarica gusjenica“, zatim „Vodič kroz gusjenicu“, mobilna konstrukcija u obliku gusjenice, koja je sastavljena od police i 12 ormarida, od 42 zasebne igrice napravljene od veoma kvalitetnih materijala. Konstrukcija je pokretna i na malim točkićima, vrlo lako se može premještati sa jednog mjesta na drugo.
Za izradu igrica koristili smo veoma prihvatljive materijale, bazirajudi se na ekološke boje bez mirisa, kojima djeca mogu manipulisati, a svojom kvalitetom utiču na dugotrajnost u korištenju.

Priprema: (Re)Kreativno-edukativne i zabavne igre za djecu sa poteškodama u razvoju „DRUGARICA GUSJENICA“

6 Decembra, 2021