Denisa Karahasan

Učitelj/ica treba biti "vjetar u leđa" svakom malenom biću sa kojim radi. Temeljna uloga učitelja/ice u rastu i razvoju djece je indikativna kroz cijeli život djeteta, pored elementarne ulogeporodice, škola (učitelj/ica) je drugi najvažniji faktor koji utiče na dječije percepcije okruženja.
Kroz svoj rad sa djecom nižeg školskog uzrasta sam u svakoj svojoj aktivnosti postavljala i predviđala dugoročne ciljeve u razvoju ličnsti učenika. Na primjer: ukoliko dijete u prvom razredu izađe pred drugu djecu da recituje pjesmicu, ja sam nastojala da mu razvijam osjećaj samopouzdanja i samopoštovanja zamišljajući ga za 15 ili 20 godina pred mnogo većim i ozbiljnijim auditorijem. Jednak stav imam i kod razvoja drugih bitnih osobina za razvoj svestrane i društvano korisne ličnosti, odgovornosti prema sebi i drugima, iznošenja kritičkog argumentiranog stava, razvoj vještine samokritike i samoprocjene,...
Zbog svega navedenog, smatram da svaki učitelj/ica moraju bit svjesni svoje velike uloge i odgovornosti u građenju i najsitnihih segmenata osjetljive i nježne strukture dječije ličnosti.

Čarolija u nastavi se odnosi na kontinuiranu primjenu elemenata mašte u razvoju pozitivnih crta ličnosti kod djece. Kroz bajkoviti prikaz pojedini likovi pomažu učitelju/ci da usmjeri dječija ponašanja u pozitivnom pravcu.

Priprema: Čarolija u nastavi

Pogledaj praksu