Boško Jovičić

Pri radu sa učenicima polazna osnova mi je da svaki učenik ima pravo na jednak pristup informacijama, gradivu, jednake prilike za učenje, rast i napredovanje. Vjerujem da nastavni sadržaj i nastavni predmeti trebaju biti pilagođeni potrebama svakog djeteta, a da mi, kao pedagoški radnici moramo da unaprijedimo i olakšamo proces učenja, usvajanja novih znanja i vještina i proširimo djeci spektar interesovanja. To možemo učiniti kroz istraživanje i uvođenje novih praksi, nastavnih pomagala, kreiranje interaktivne nastave, kojoj je cilj da djeci učinje učini zabavnim, a ne samo pukom nužnošću. Iskreno vjerujem da se svaki nastavni predmet, uz ulaganje truda i volje, može učiniti zabavnim, interesantim i da će na taj način djeca puno lakše i brže prihvatiti nove nastavne cjeline. Učenje može i treba biti zabava, a primjenom novih metoda – učenje kroz zagonetke, poligone, slikanje, pravljenje kratkih predstava, snimanje radio emisija i kratkih filmova etc. – učenicima dajemo potpuno novu perpektivu pri učenju, razvijamo njihovu maštu, potičemo ih na kreativan rad, te povećavamo njihovo funkcionalno znanje.

Kreativci na djelu
Ovaj metod nastave može se primijeniti na sve predmete, a cilj je da se primjenom kreativnih praksi – slikanje, rješavanje zagonetki, ples, dramu, snimanje filmova, primjenu sportskih poligona, učenje kroz asocijacije – što lakše usvoje nastavne jedinice. Cilj ovakvog rada jeste razvijanje funkcionalnog znanja kod djece, te motivišu djecu da kroz međusobno takmičenje dođu do rješenja određenog zadatka i da sami nauče kreirati slične zadatke. Ovakav sistem učenja može se primijeniti i prilagoditi svim predmetima, tokom trajanja cijele školske godine.

Priprema: Kreativci na djelu

6 Decembra, 2021