Adna Bešić i Samra Bešić

Mala djeca predškolske dobi spoznaju svoje okruženje kroz igru i igrolike aktivnosti. Uvođenjem inovativne prakse „Rastem ja , raste biljka“ nastojali smo potaknuti kod djece istraživačke sposobnosti korištenjem prirodnih materijala i prirodnog okruženja.
Na taj način nastojali smo :
- razvijati samostalnost kod djece postavljenjem pitanja o sadržaju koji želimo istražiti;
- pomoći djeci da razmišljaju o načinu provjere svojih odgovora,
- zajedno dolazimo do rješenja pomoću metode pokušaja i pogrešaka,
- poticati djecu da uče u neposrednom okruženju i da poučeno primjenjuju na sapstvene aktivnosti ( zdrav način života)
- stvaranje situacija u kojima će djeca sama sebi davati određene zadatke u cilju rješavanja određenog kompsnog zadatka ( berba zrelih jagoda, pronaći zdrav list špinata...)
- podržavanje dječijih ideja i praćenje interesa djeteta
- stvaranje poticajnog unutarnjeg i vanjskog prostora za cjeloživotno učenje.

Priprema: „Rastem ja, raste biljka – Botanički vrt“

23 Marta, 2021