Nedostatak podrške učitelja, nedostatak podataka o onima koji su isključeni iz obrazovanja, neprimjerena infrastruktura, postojanje paralelnih sistema i specijalnih škola, nedostatak političke volje i podrške zajednice, neciljano financiranje, nekoordinirano upravljanje, višestruko, ali nedosljedni zakoni i politike kojih se ne slijedi, pa i samo nerazumijevanje riječi inkluzija sprječavaju nas da obrazovanje u Bosni i Hercegovini zaista bude inkluzivno za sve.
Šta to znači “inkluzivno obrazovanje” i na koji način međunarodna zajednica “osigurava inkluzivno i nepristrasno kvalitetno obrazovanje i promovira mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve” odgovor je koji možete pronaći u UNECO Izvještaju o globalnom praćenju obrazovanja za 2020, čiji su ključni rezultati:
- Nejednaka raspodjela obrazovnih resursa i mogućnosti
- Međunarodne obaveze o nediskriminaciji i inkluziji razvijaju se desteljećima
- Diskriminacija uskraćuje studentima pravo na (jednako kvalitetno) obrazovanje s vršnjacima
Izvještaj ocjenjuje napredak prema Cilju održivog razvoja 4 , ali i istražuje izazove koji nas koče u postizanju ove vizije; moralnog imperativa da svakom djetetu osiguramo pravo na odgovarajuće, visokokvalitetno obrazovanje. U saradnji sa regionalnim partnerima, UNESCO je pokrenuo i dva regionalna izvještaja, a 12.02.2021. godine bit će predstavljeni glavni rezultati i napredak u inkluzivnom obrazovanju koji se odnosi na Srednju i Istočnu Europu, Kavkaz i Srednju Aziju.
Nedim Krajišnik, zamjenik direktorice Centra za obrazovne inicijative Step by Step, moderator je i autor uvodne riječi u izvještaju, a osim gospodina Krajišnika govornici na događaju će biti: Manos Antoninis, direktor GEM izvješća, Lana Jurko, izvršna direktorica NEPC-a i zamjenici direktorice Agencije, Amanda Watkins i viša projektna direktorica, Verity Donnelly. Nakon samog događaja u zemljama širom regije bit će pokrenut i niz webinara povezanih sa temom izvještaja.
0 responses on ""Sve znači sve": UNESCO inkluzija u obrazovanju i izazovi koji nas koče"