• Login

  • Warning: Use of undefined constant BP_REGISTER_SLUG - assumed 'BP_REGISTER_SLUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/inskola.com/httpdocs/wp-content/themes/wplms-childh-theme/header-transparent.php on line 81
    Sign Up
  • Nema proizvoda u korpi

Škola budućnosti

Piše: Nejla Bajrić
JU OŠ “Harmani 2” Bihać

Da li svijet ugrožava budućnost djece i škola porastom tehnologije koja ne ide u dobrom smjeru?  Mnogo mojih vršnjaka bi željelo zamijeniti nastavnike robotima, knjige i sveske tabletima, a table monitorima. Iako je način rada tehnologije lakši od današnjeg klasičnog načina rada, dokazano je da je rad kredom i spužvom efikasniji što se tiče usvanjanja novog znanja.  Vjerujem da je tehnologija budućnost ovoga svijeta i da postoje i dobre strane, međutim ja ću reći kakva je moja održiva škola budućnosti. Moja idealna škola bi izgledala realno, bez previše ‘muzičkih želja’. Većina toga je ostvarivo.

Prvo što bih navela jeste modernizacija škole, škola bi imala ormariće, nove klupe, table… Ta škola ima veliku biblioteku u kojoj možemo provoditi slobodno vrijeme i u kojoj možemo učiti. Škola također ima kantinu sa zdravom i ukusnom hranom u kojoj gdje bi provodili velike odmore. Nasuprot kantine, škola budućnosti bi imala laboratorij u kojem bi se vršili eksperimenti i imala bi dobru laboratorijsku opremu. Idealna škola treba da ima neke korisne sekcije prve pomoći. Tamo bismo naučili ono osnovno, kako pružiti pomoć nekom strancu na ulici  ili bližnjoj osobi. Tu bi se nalazila i školska ambulanta. Neka se djeca povrijede u školi, pa bi bilo lakše da imamo ambulantu za svaki slučaj. Naredna stavka moje škole bio bi ured logopeda i psihologa. Ima dosta djece s poteškoćama kojima treba pomoć pri radu. Onda bi škola imala Klub kritičkog mišljenja i učenici bi učestvovali raznim projektima, imali bi razne izlete, sekcije sportova kao naprimjer mala škola biciklizma, mala škola plivanju koju se oni koji se žele mogu prijaviti. Također, škola bi imala neke prostorije za obavljanje vjerskih molitva. Imala bi veliku sportsku salu sa opremom i bazenom. U školi bi se mogle priređivati predstave, plesovi, razna natjecanja…

Zaključujem da bi takava škola bila veća motivacija učenicima za dalji rad i bolji uspjeh.

*Step by Step zajednici važno je graditi zajedničku viziju obrazovanja za budućnost. Učenički eseji nastali su kao ishod posjeta Klubovima kritičkog mišljenja, koji su formirani u 29 škola širom Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve u Bosni i Hercegovini“, kao aktivnost u okviru Obrazovne inicijative za održivu budućnost, kako bi dobili uvid u promišljanja učenika o obrazovanju i održivosti kao jednoj sveobuhvatnoj temi.

9 Juna, 2022

0 responses on "Škola budućnosti"

Leave a Message

Copyright © 2023 Centar za obrazovne incijative Step by Step
Instagram