Profesorica njemačkog jezika i književnosti, nekadašnja zastupnica u PS BiH, direktorica Akademije za žene sa značajnim iskustvom u radu na polju ljudskih prava i ravnopravnosti spolova, Maja Gasal-Vražalica, gostovala je u Besjedama o obrazovanju.
Kroz čitavu ovu epizodu Namir i Nedim su sa gošćom razgovarali o ženama u politici i potencijalnim rešenjima problema današnjeg obrazovanja preko političkog djelovanja.
Žene koje se pridružuju političkim partijama bivaju skrajnute i vrše zadatke koji nemaju nikakve odlučujuće faktore, često bivajući potisnute od strane „iskusnijih“ kolega. Govoreći o žensko-odgovornim budžetima, oni su nepostojeći u BiH. Na lokalnom nivou je ove, rodno senzitivne budžete, mnogo lakše uspostaviti.
„Solidarnosti među ženskim organizacijama je veoma malo.“ rekla je Maja Gasal-Vražalica. Solidarnost među ženama je pogrešno shvaćena i većinski podrazumijeva slijepu solidarnost, a gošća se sa tim ne slaže, već smatra da je nije u redu podržati i solidarisati se sa ženom, koja ima uvjerenja i čini stvari koje se sukobljavaju sa uvjerenjima, načelima žene koja treba da se solidariše.
Akademiju za žene polažu žene sa cijelog političkog spektra, i one tu otvoreno pričaju o svim problemima sa kojima se susreći, međutim, kada se vrate u svoje partije, one se ponašaju isto kao i prije, rekla je Gasal-Vražalica. Bivaju ponovo povučene, mirne i ne suprotstavljaju se muškarcima iz svojih stranaka.
Koliko se u parlamentu uopšte govori o obrazovanju, najbolje pokazuje naše trenutno političko stanje. Maja Gasal-Vražalica kaže da bude sjajnih inicijativa, ali prolaze one koje se ne zalažu za ujedinjeni obrazovni sistem, već koje i dalje njeguju ovo obrazovanje etničkog karaktera.
Preporuka za čitanje: „Žene čitaju Bibliju“
0 responses on "Maja Gasal-Vražalica: „Ovaj sistem obrazovanja održava ovakvu političku situaciju kakvu imamo danas“"