Vildana Obuća

Defektolog-oligofrenolog

Moja pedagoška uvjerenja:
Stvaranje produktivnih procesa učenja za svakog učenika shodno njegovim sposobnostima, mogućnostima, interesima i potrebama
- Jasan, razumljiv, strukturirani prikaz novih sadržaja učenja
- Suplaniranje i suorganizacija rada kako sa učenicima, tako i sa nastavnicima i roditeljima
- Suanaliza nastave – realizacija, dogovor i zajedničko vrednovanje
- demokratski stil održavanja časa temeljen na međusobnom razumjevanju, poštovanju, sporazumjevanju, povrjerenj i iskrenosti
- Njegovati kulturu dijaloga
- Nastojati biti podrška, partner svakom sudioniku odgojno-obrazovnog procesa
- Voliti ono što radiš – moj posao je moj život

Kratki opis prakse:

U protekloj školskoj godini sa grupom zainteresovanih kolega nastavnika/ca formiran je Tim za rad sa talentovanim učenicima naše škole. Razmišljajući kako da detektujemo, evidentiramo i afirmišemo talentirane učenike odlučili smo se na nekoliko koraka:

- Postavljanje plakata na oglasnoj ploči za učenike, roditelje i nastavnike (plakat je bio informativnog karaktera sa pozivom za prijavu učenika)
- Informisanje učenika i nastavnika o postojanju tima i pozivu učenika da se prijave sa svojim talentima putem školskog razglasa; preko razrednih starješina na časovima odjeljenskih zajednica
- Posjeta članova tima radu školskih sekcija i vannastavnih aktivnosti
- Saradnja sa nastavnicima i razrednim starješinama - njihova zapažanja i preporuke
- Snimanje filmova sa talentovanim učenicima
- Postavka izložbi njihovih radova
- Iskorištavanje njihovih talenata u svrhu kreiranja “obogaćene školske sredine” (pomoć drugim učenicima)

Priprema: Talenat je kao i voda; uvijek pronađe put da pokaže svoj sjaj!

21 Avgusta, 2019