Veldina Dugalić-Delić

Jedina konstanta u našim životima je promjena! Dugo radim kao nastavnica matematike. Evo već 15 godina. Radila sam u različitim školama (privatnim i državnim), u različitim sredinama (seoskim i gradskim) i sa djecom različitog socijalnog, intelektualnog i imovinskog statusa. Radila sam u doba kad je projektor bio najveći domet tehnike u učionici i sada kada su učionice opremljene računarima, projektorom, smartboard-om i u vrijeme kad svaka učionica ima pristup internetu. Uvjerila sam se da biti nastavnik u svim tim različitim okolnostima zahtjeva različito djelovanje. Da bi čovjek bio uspješan učitelj (nastavnik, profesor) mora odgovoriti izazovima svakog vremena. Mora „plivati“ sa novim strujama, pratiti nove trendove i biti u korak sa stvarima aktuelnim i bliskim uzrastu kojeg odgaja i kojem prenosi znanje. Nastavnik mora mijenjati stavove, pristupe, metode podučavanja jer zaista jedina konstanta u našim životima je promjena. Stoga budimo mi sami ta promjena i ne birajmo staze utrte, već palimo svjetla onima koji dolaze!

Kratki opis prakse:

MATHBOOK je napravljen po ugledu na Facebook i predstavlja njegov ekvivalent u učionici. Moto ovog projekta je: Mi ne skupljamo like-ove na Facebook-u već pluseve na Mathbook-u! Mathbook je ustvari sistem pluseva i minusa, predstavljen na način privlačan i zanimljiv učenicima i primjenjen na jedan novi način a sve u cilju razbijanja mita kod učenika da je matematika bauk, da je „rezervisana“ samo za one kojima „ide od ruke“, povećanju samopuzdanja, slobode izražavanja, javnog eksponiranja, međusobne saradnje, pomaganja, motivacije za redovnu izradu domaće zadaće, aktivnosti kod svih učenika, na svim časovima matematike kao i razvijanju pozitivnog takmičarskog duha među njima

Priprema: Mathbook

8 Decembra, 2021