Suzana Kusovac Sladoje

Kredo u identitet učenika, poticanje profilnih klasa u kojim svaki učenik može najjasnije pokazati svoju individualnost jer je individualnost osnova darovitih.

Didaktička igra Azbukoznalac - Muzikalac je usmjerena na rad na muzičkoj darovitosti kroz aktivnost pjevanja, igre, sviranja, muzičke improvizacije, i slušanja muzike (naučiti slova azbuke ali i muzički opismeniti se - naučiti note, trajanja, muzičke pojmove).
Stimulacijom neurona, kroz razvoj grafomotoričkih aktivnosti nestaju primitivni refleksi a razvijaju se nove sinapse. (sastavimo slagalicu, rapletimo-vežimo pertlice), razvoj asocijativnog mišljenja – apstrahovanje, vizualizacija (tražimo slovo azbuke kojim počinje riječ kartice simbola, povežemo boju i broj), asocijacije (učimo nove simbole - simbol vežemo za riječ, simbol vežemo za muzički instrumentalni primjer, veza slušanja i slikanja), muzika (prepoznavanje zvukova, instrumenata kroz popularne teme iz crtanih filmova, pjevanje uz igru, razbrajanje), funkcionalno razmišljanje (slušanje muzike - pričanje izmišljene priče, igra memorije) te kineziološke aktivnosti (njišemo se uz muziku, rotacija oko svoje ose, skakutanje po poljima, preskakanje „zaključanih“ polja, igra „čučni – poskoči“). Zadaci koji su ponuđeni na karticama, predstavljeni su u vidu odgovora na karticama ili na kompakt disku, a odgovori su studijski snimljeni i obrađeni uz muzičku produkciju autora didaktičke igre. Zvučni primjeri počinju uvodnom špicom popularne dječije emisije „Na slovo na slovo“ iz 1971. godine, te predstavlja odličan primjer da mališani upoznaju zvuk koji se nekada davno reprodukovao na gramofonskim pločama.

Priprema: „Azbukoznalac – Muzikalac“

6 Decembra, 2021