Senada Milanović

Profesorica bosanskog jezika i književnosti

Neka u hram prosvjete ne ulazi niko ko nema dovoljno ljubavi za to.
Smatram da je posao prosvjetnog radnika najljepši i najplemenitiji poziv, ali i najodgovorniji i zato je potrebno mnogo ljubavi za rad sa učenicima, mnogo učenja i istraživanja da bismo im školu približili i učinili zanimljivom. Poštovati ličnost učenika i vrednovati njegovu osobenost, razvijati kod djece kreativnost, samopuzdanje i odgovornost, dopustiti im da iznose svoje mišljenje i imaju svoje stavove, pomoći im da izrastu u sretnu i zadovoljnu ličnost je imperativ nastavnika. I, naravno, uživati i biti sretan u učionici, ali i van nje.

Od 2015. godine realizirala sam ideju sa kolegama iz Aktiva bosanskog jezika i književnosti da organizujemo Festival dramskih minijatura,na kojem se predstave sva odjeljenja škole, od prvog do četvrtog razreda (20 odjeljenja sa najmanje 10 učenika) samostalnim učeničkim projektom, koji sadrži pisanje dramskog teksta, režiju, glumu, kostimografiju, scenografiju, izbor muzike, tehničare svjetla i tona, autora plakata i afiša u trajanju do 10 minuta. Priprema za realizaciju Festivala aktivno traje tri mjeseca, a finalno veče se upriliči povodom Dana škole 11. aprila, te se na svečanoj akademiji dodijele diplome svim učesnicima na Festivalu, kao i nagrade najboljim minijaturama. Probe za predstavu se vrše u školi, a samo izvođenje i generalne probe u Kulturno-sportskom centru, u Maloj pozorišnoj sali u Bugojnu pred mnogobrojnom publikom. Žiri čine profesori bosanskog jezika i književnosti, glumci Teatra FEDRA i jedan bivši učenik Gimnazije, učesnik prošlogodišnjih minijatura.

Priprema: Festival dramskih minijatura

Juli 20, 2018