SEMIR SALIHOVIĆ

Najveću odgovornost za loše rezultate naše djece na PISA testiranju snose upravo oni koji odgajaju i obrazuju nove generacije. Ne svi, ali zasigurno velika većina nastavnika i profesora, koji i dalje čuvaju „tradiciju“ krede i table. Njihove metode i oblici rada nisu doživjeli nikakve promjene. Sve je isto kao što je bilo i prije pedeset, stotinu godina. Mišljenja sam da sveske trebamo zamijeniti tehnikom (mobitelima, laptopima i sl.), a kredu i tablu - pametnim tablama. Udžbenike trebamo zamijeniti PDF formama, a klasični način poučavanja u kojem učenici sjede i zapisuju dok nastavnik/profesor diktira gradivo, moramo zamijeniti razgovorom i zajedničkim istraživanjem u kojem učenici imaju pravo glasa, pravo na kritičko mišljenje i suprotan stav. Ocjenjivanje negativnim ocjenama trebamo zamijeniti novim šansama u kojima ćemo učenike uvjeravati da mogu biti uspješni. Jer negativna ocjena učeniku koji ne zna, bez nove šanse, je negativna ocjena nastavniku/profesoru. A kako sebi priznati neuspjeh, pitam se. Jer, plaćeni smo da bismo učenike nečemu naučili – dok rješenje problema negativnom ocjenom nije i ne može biti pametna opcija. Osim toga, poučavati moramo iz ljubavi prema znanju i plemenitim dušama dječijim, a ne zbog plate. Prema tome, naš obrazovni sistem mora doživjeti korjenite promjene i nadogradnju, jer, još uvijek stoji na mrtvoj tački.

KRATAK OPIS PRAKSE:
▪ Učitelji žele da podijele nastavni materijal sa djecom i kolegama.
▪ Informacija u udžbeniku je limitirana brojem strana. ▪ Potreba da se pripremi lekcija od strane nastavnika ▪ Širi se broj autora jedne nastavne jedinice
▪ Djeci se daje prilika da uče predmet iz više različitih izvora. ▪ Djeca mogu sami da preuzmu odgovornost u učenju.

Priprema: DIGITALNE LEKCIJE PREDMETA ISLAMSKA VJERONAUKA

2 Februara, 2022