Sejdefa Kajević

PROFESORICA BIOLOGIJE

Moje temeljno i osnovno polazište na kojem se zasniva moj rad sa učenicima jeste poštovanje ličnosti učenika. Moj moto je uspijeh učenika i njihova sreća u tom uspijehu. Inspiriše me taj njihov osmjeh kada dobiju odličnu ocjenu, i to kada osjetim da je zavolio moj predmet i da mu je to motivacija za bolji uspjeh iz drugih predmeta. Temeljni moto kad se učenik kroz četverogodišnje školovanje opredjeli da studira fakultet tamo gdje mu se boduju moji predmeti i kad položi prijemni ispit sa maksimalnim brojem bodova. Razultati moga dosadašnjeg rada sa djecom jesu prije svega samostalno uključevanje djece u ekološke sekcije i sekcije zaštite životne sredine kako bi se razvila sposobnost kreativnosti, inovativnosti i druge kompetencije.

U okviru ovog projekta učenici su napravili: modele ćelija, modele virusa, model molekule dnk, maketu metamorfoze leptira,maketu etno sela, model začepljenog krvnog suda, model srca i izvodili razne labaratorijske oglede. Za izradu modela učenici su koristili slijedeće materijale: glinamol, lak boje, fimo masa, drvo, plastika, papir, žice, prirodni materijali, metal, tkanina, silikon, gips, perlice itd. Kod učenika iz generacije u generaciju razvijala se interesovanje za izradu modela kao i takmičarski duh između razreda a potom i šire tako da smo se prestavljali na raznim takmičenjima a jedan takvih je i Festival rada tehničkih i stručnih škola gdje smo osvajali prva mjesta sa maksimalnih 100 bodova

Priprema: MODELI ĆELIJA, MODELI VIRUSA, MODEL MOLEKULE DNK, MAKETA METAMORFOZA LEPTIRA, MAKETA ETNO SELA, MODEL ZAČEPLJENOG KRVNOG SUDA, MODEL SRCA, LABARATORIjSKI OGLED