Samir Abazović

Prije dolaska na funkciju direktora, 20 godina provodim sa učenicima časove u učionicama,kabinetima i radionicama.Dovoljno vremena da savladam pedagogiju i psihologija učenika i utvrdim da učenici,posebno stručnih škola,na časovima praktične nastave imaju sasvim drugačiji pristup času u radionicama ili kabinetima pri izvođenju praktičnih vježbi u odnosu na teoretsku nastavu.Trude se puno više,takmiče se u radnim zadatcima i pokazivaju svoju kreativnost koju na teoretskim časovima ne pokazuju.Odlaskom u privredu,taj odnos se povećava,jer shvataju da posao koji uče da rade,sutra će im obezbjediti egzistenciju.Uče da poštuju svoje pretpostavljene,stiču radne navike i disciplinu,a na kraju svake vježbe koju odrade sa ponosom idu kući i postaju samouvjereni i vide svrhu svog školovanja.Shvataju svrhu učenja i ostalih predmeta za koje su do juče mislili da postoje samo da imaju ocjene iz tih predmeta.Npr jedan bravar shvata da ako ne poznaje matematiku,nije u stanju da napravi potrebnu specifikaciju materijala da napravi jednu balkonsku ogradu ili da tu istu ogradu napravi u ispravnim geometrijskim oblicima.Isto se odnosi i na ostale predmete,jezik,hemija itd.Kao što sam već rekao,odlaskom u privredu ,njihova uvjerenja dobivaju na težini.Večina njih se osjeća samouvjereno,prate i teoretsku nastavu sa većim zanimanjem jer u njihovim glavama se, da tako kažem slažu kockice i vide svrhu same nastave i postojanja škole.

Učenici drugih i trećih razreda stručnih škola,praktičnu nastavu po planu i programu mogu da pohađaju u školskim radionicama ili privrednim organizacijama u općini.Detaljnom analizom službe za zapošljavanje,privredne komore,privrednika općine,dolazim do zaključka da zadnjih nekoliko godina,većina privrednih subjekata ostaje bez radne snage,jer radnici koji su radili ili svršeni srednjoškolci odlaze u zapadne zemlje,gdje su plate veće.Pravim niz sastanaka sa privrednicima koji su počeli razvijati svoje poslovne projekte,ali imaju nedostatak radne snage.Nudim im da sklapamo ugovore,učenici idu na praktičnu nastavu u njihove organizacije,oni ih uče određenim poslovima njihove struke i za kratko vrijeme savladavaju vještine rukovanja alatom,mašinama i poslovima kojima se ta organizacija bavi.Privrednici se obavezuju da će učenicima plaćati prevoz,topli obrok,a po mogućnosti i novčanu nagradu.Privrednici postaju svjesni da takvim sporazumom mogu riješiti i dugoročno nedostatak radne snage,i učenici koji su marljivi,disciplinovani nakon završetka školovanja postaju njihovi radnici uz platu za koju će biti zadovoljni,jer su svjesni da malim platama koje su isplaćivali radnicima u prošlim vremenima,neće zadržati radnu snagu.Sama škola i resorno ministarstvo je takođe na dobitku,jer osim rješavanja socijalnog statusa roditelja učenika smanjenjem troškova školarine(prevoz i ishrana),nije potrebno ulagati novac u radni materijal u školske radionice za školske vježbe.

Priprema: „PRAKTIČNA NASTAVA-PUT DO RADNOG MJESTA“

20 Decembra, 2020