Sabahudin Travnjak

Profesor likovne kulture

S obzirom da je broj časova redovne nastave likovne kulture reduciran i nedovoljan kako bi sve aktivnosti realizovali kroz redovnu počeo sam da koristim prednosti likovne sekcije koja omogućava učenicima više vremena za izražavanje vlastitih osjećaja i doživljaja svijeta oko sebe crtežom, bojom ili skulpturom. Savremena nastava, bez obzira na sve novine, nije u mogućnosti da zadovolji sve ciljeve formalnog obrazovanja. Upravo zbog krutog predmetno-časovnog sistema i nedovoljne individualizacije ne mogu se zadovoljiti sve učenikove potrebe i interes, stoga nastojim da kroz likovni rad pobudim ljubav i interes kod učenika, težeći ka lakšem razumijevanju nastavnog gradiva, bržem i kvalitetnijem rješavanju postavljenih zadataka, korištenjem stećenih znanja i vještina u svakodnevnom životu. Kod učenika želim pobuditi kreativnost i pomoći im u razumijevanju nastavnih sadržaja. Kako bi postigao veću motiviranost učenika za kreativno izražavanje izlazimo i van učionice (likovne kolonije, posjete muzejima, kulturno- historijskim mjestima, ustanovama, i sl.). Svaki moj uspješno realizovan projekat sa učenicima u kojem vidim zadovoljstvo zbog materijalne i duhovne dobiti ostvarene vlastitim radom kako učenika tako i mene samog daje nam dodatnu motivaciju za dalji rad. U korak sa razvojem tehnike i obrazovne tehnologije tražim najefikasnije metode i puteve primjene i korištenja raznih izvora znanja u nastojanju da učenik razumije svijet koji ga okružuje. Likovna sekcija se nameće imaginarnom svijetu u kojem djeca danas žive i nudi im da svijet ne posmatraju kroz ekran i ne komuniciraju preko“ tastature“ već da svojim očima vide i dožive stvarni svijet i njegove istinske ljepote i vrijednosti.

Učenici istražuju ideje, kritički vrednuju relevantne vuzualne i druge informacije stvarajući veze u prikazu različitih žanrova, stila i tradicije pomažući im da vrednuju svoj rad. Iniciraju i kreativno se izražavaju u vizuelnom smislu, kroz uređenje školskog prostor i tako smanjujući mogućnost učestale grafitomanije u školi. Sve ove aktivnosti pomažu u razvoju njihovih vještina i unapređuju njihovu kritičku svjesnost o ulozi i svrsishodnosti umjetnosti. Učenici kroz istraživanje ideja skupljaju vizualne i druge informacije za svoj rad u neposrednoj životnoj stvarnosti, te potiču želju za otkrivanjem, istraživanjem i stvaranjem, interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih nastavnih predmeta. Namjera nam je pored ostvarene korelacije da učenici likovne sekcije:

Angažuju se oko estetskog uređenja školskog prostora
Učestvuju u izradi portfolia za takmičenju u okviru „Projekt građanin“
Učestvuju na likovnoj koloniji
Učestvuju na takmičenjima, obilježavanju školskih, državnih praznika, prodajnoj izložbi i izradi scenografije za svečane priredbe i izradu skulptura za učenike nižih razreda i

Priprema: Sprečavanje grafitomanije u školi kroz estetsko uređenje naše škole