Predrag Tošić

PROFESOR KUVARSTVA I USLUŽIVANJA

Od svakog djeteta ja mogu nešto da naučim

Svako od njih je ličnost za sebe, potrebno je da pronađem šta je to što pokreće njegovu/njenu ličnost i da ih na osnovu toga zainteresujem za ono što im predajem
Prvenstveno od njih pokušavam da izgradim dobre ljude a tek potom dobre ugostitelje (kuvare i konobare)
Pokazujem im da imam povjerenja u njih, u njihovu kreativnost i njihovo znanje
Osnovna misija mi je učenje pravih vrijednosti (poštovanje, pomoć bližnjem, dobrota, nagrada za trud i rad, da nije sramota biti vrijedan, nije sramota pošteno zaraditi)
Svakodnevno ponavljanje da su dobri, vrijedni, pametni uliva samopouzdanje u njih i dobijam bolje rezultate u učenju i radu
U radu sa učenicima dobijam prekrasnu energiju mladosti
Nagovaram ih na kolektivnu inteligenciju i pronalazimo riješenja na probleme za koja smo mislili da su nerješivi
Najveći ponos je kada bivši učenici dođu u školu i prezentuju svoje znanje novim generacijama učenika (jedan od projekata koji nije završen)
U radu, učenicima često dajem priliku da sami kreiraju teme rada, da uvide problem, pronađu riješenje a zatim da kolektivno odluče jesu li bili više ili manje uspješni Osnovna motivacija i inspiracija „Djeca su naše jedino bogastvo, oni će vjerovati u nas samo ako mi budemo vjerovali u njih“

Projekat u kojem učenici smijer kuvar (od 2-4 razreda) izučavaju kuhinje svijeta, traže zanimljivosti u kulturi i tradiciji i zatim preporučuju jedno jelo sa normativima i receptom. Na ovaj način učenici uče o nosim destinacijama, kulturama i narodima, njihovim načinom života i običajima. Takođe direktno promovišu svoje zanimanje i samu školu. Ono što je važno naglasiti je da ovaj projekat ne zahtjeva novčana sredstva pa ga mogu realizovati sve škole. U okviru ovog saradnju uspostavljeno je partnerstvo iz privrede (web sajtom Riopriče sa putovanja) jer tu stranicu prate preko 30000 posjetilaca pa ovi recepti dolaze do velikog broja osoba.

Priprema: Kuhinje svijeta