OLIVERA BRLJEVIĆ, LUCIJA MIKULIĆ I ANA KORDIĆ

Svaki dan trebamo iskoristiti za učenje, mi od naših učenika i oni od nas.
"Oni su mali, ali su veliki, odnosno, hoću reći, nisu više mali, ali su dosta veliki da ne budu mali."
Djeca su neiskvarena i nadarena mala bića, koja mi, kao sustav, stavljamo u kalupe i režemo im krila.

KRATAK OPIS PRAKSE:
Vrijeme pandemije sve nas je potaklo na razmišljanje „izvan kutije“. Učenici su trebali jedni druge, predugo vremena su ostali zatvoreni u svojim domovima. Živu riječ učitelja, teško je mogla zamijeniti bilo kakva vrsta nastave na daljinu, video uradka ili zoom sastanka. Sve to je ostavilo traga na našim učenicima i bilo je potrebno reagirati. Kako bi učenike 9. razreda, otpremili što spremnije u srednje škole, a istovremeno im pružili priliku za druženje (koje im je bilo i potrebnije od znanja), došli smo na ideju Vršnjačkog podučavanja. Dali smo im priliku da budu učitelji jedni drugima, jer, budimo iskreni – oni pričaju istim jezikom. Prepustili smo im svu organizaciju – analizu potreba (iz kojih predmeta im je pomoć najpotrebnija), vrijeme radionica, potrebne materijale. Učitelji su bili samo promatrači (s ponekim savjetom). Na kraju smo učili svi!

Priprema: VRŠNJAČKO PODUČAVANJE

2 Februara, 2022