Nejra Vukojević Serdarević

Profesor književnosti naroda BiH/Bibliotekarka

Vjerujem da je obrazovanje temelj društva nezavisnih i inovativnih učenika.Svi učesnici u odgoju i obrazovanju trebaju omogućiti učenicima lakše sticanje znanja i kretanja u svijetu oko nas. Klasična nastava i klasična biblioteka koja služi samo za posuđivanje građe sve više postaju prošlost. Upravo mi školski bibliotekari smo pozvani da stvorimo aktivnog pojedinca koji pronalazi, vrednuje i koristi informacije. Naši učenici susreću informacije u različitim oblicima, od slikovnice preko multimedijskih paketa do vlastitih web stranica. Oni moraju postati vješti konzumenti i proizvođači informacija kako bi lično napredovali i zadržali korak s trendovima života 21.stoljeća. Prva zadaća i poslanje struke je da informira, obrazuje i zabavlja učenike putem raznovrsnih izvora znanja. Školska biblioteka postaje oslonac, podrška učenju, vizija i nada bolje budućnosti. Biblioteka postaje metodičko središte svake škole, mjesto za vježbanje timskog rada i međupredmetnog povezivanja.Ona je izvor u kojem učenici utažuju svoju žeđ za znanjem koristeći se novim tehnologijama. Opredijeljenost BiH jest stvaranje i razvijanje društva znanja usmjerenog na cjeloživotno obrazovanje. Ako je škola sposobna uspješno potaknuti pojedince na cjeloživotno učenje, prihvatanje saradnje i kritičkog razmišljati o sebi onda će društveni napredak biti neizbježan. Obrazovanje bi trebalo voditi društvenom napretku jer potiče učenike da budu aktivni članovi društva. S aktivnošću dolazi promjena. Obrazovanje je proces življenja a ne priprema za budući život.

Kratki opis prakse:

Razvojem novih tehnologija ukazuje se konstanta potreba za unapređivanjem biliotečkog poslovanja. Današnji učenici su odrasli sa računarima, pametnim telefonima, digitalnom muzikom. Njihov svijet je Facebook, Youtube, Google, Wi-Fi,Wikipedia.Oni su vrlo brzo postali tehnički mudraci i velike nade polažu u tehnologiju kada su u pitanju informacije koje su im potrebne. Nove tehnologije značajno utječu na način na koji nove generacije uče i uočavaju
razlike u svojim ličnim identitetima. Odrastaju tako što su „kontektovani“ sa cijelim svijetom i jedni sa drugima, koriste savremene tehnologije da komuniciraju sa poznatim i nepoznatima i tako oblikuju svoje živote, aktivno su usmjereni na rješavanje problema i tehnologiju vide kao primarni „alat“.Kako bi učenici kvalitetno proveli vrijeme na pametnim telefonima ili tabletima ukazala se potreba da im se ponude knjige u digitalnoj formi iz pozdanog izvora i u sigurnom okruženju.Pokrenut je Instagram profil školske biblioteke (učenici najviše koriste Instagram) koji služi kao platforma za preuzimanje digitalnih knjiga. Fotografijama se učenike animira ili obavještava o rasporedu lektira, o novitetima ili o aktivnostima.Slanjem privatne poruke učenici mogu dobiti link putem kojeg će moći pročitati digitalnu knjigu. Link postaje neaktivanakon određenog perioda a sadržaj se ne može kopirati niti Mijenjati.

Priprema: Čitamo u Meši svi

20 Avgusta, 2019