Nejra Vukojević Serdarević i Berina Šećibović

Svaki učenik zaslužuje poticajno, intelektualno izazovno, brižno i podupirujuće okruženje za učenje i napredovanje. Stvaranjem zajednice koja uči svakom učeniku se pruža prilika za vlastiti rast i dublje razumijevanje. Vjerujem da je obrazovanje životni put izgrađen iskustvima s kojima se susrećemo na
putovanjima, susretanjem sa ljudima i situacijama, ali i u ispričanim ili pročitanim pričama.Razvijanjem čitalačke sposobnosti otvara se jedan novi svijet. Priče su nemjerljivo važne: u trenucima kad se čini da nema izlaza i da je kraj, oni koji su vični pričama ne vide sve tako crno - jer znaju da priča uvijek ide dalje, i da kraj jedne zapravo znači početak sljedeće, ili čak nekoliko njih. Osim što su psihološki bitne, kao dragocjena samopomoć, priče su važne jer nas uče da nismo jedini na svijetu: da postoje drugi i drukčiji ljudi, i okolnosti i svjetovi koji se razlikuju od našeg. Zadatak školskog bibliotekara je upravo da podržava učenike u njihovim čitalačkim, iskustvenim 'putovanjima' i istraživačkim izazovima koje zahtijevaju područja i teme istraživanja. Rezultat takvog učenja je novo znanje, sposobnost pronalaženja informacije kada je potrebna i vještina koju će moći ponovno iskoristiti, a koja će u konačnici osposobiti učenika za proces cjeloživotnog učenja. Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle.

Priprema: Vrijeme je za priču

Pogledaj praksu