Nasiha Mizić

Odgajatelj predškolske djece

Današnja djeca su drukčija, ustaljeni načini rada su prošlost, djeci nisu interesantni, žele više. Pažnja, slušanje i zainteresiranost su jako malo razvijeni kod djece i mi koji radimo s njima moramo se potruditi da svakodnevno nudimo bogate sadržaje, sadržaje koji će im biti Interesantni, koji će zaokupirati njihovu pažnju. U svom radu izbjegavam ustaljene načine rada, stalno radim na obogaćivanju svojih znanja,vještina i sposobnosti,inoviram svoj odgojno – obrazovni rad,intenzivno radim na razvijanju maštovitosti i kreativnosti svoje i dječije i svakodnevno izgrađujem partnerski odnos s roditeljima. Želim da djeca uče na zabavan i interesantan način,volim kada dobijem pozitivnu povratnu informaciju od roditelja. Zadovoljni roditelji i djeca su mjerilo moje uspješnosti. Rad s djecom me oplemenjuje,svakodnevno druženje je zabavno i interesantno, a roditelji s osmjehom dolaze i odlaze iz vrtića sa svojom djecom.

Kratki opis prakse:

Slušanje i uvođenje djece u svijet klasične/instrumentalne muzike na ovaj način je jednostavno,zato nam nije potrebno veliko muzičko iskustvo,nisu nam potrebni skupi muzički
instrumenti- a djeca će vrlo brzo zavoljeti klasičnu/instrumentalnu muziku i slušati je s velikom radošću. Za realizaciju ove prakse koristila sam: najlon vrećice, kartonske kutije, papir, obuću (papice), lutke (plišanci), trake od krep papira, loptice, i vlastito tijelo. Za vrijeme slušanja klasične/instrumentalne muzike djeca sjede u krugu na podu ili stolicama,u polukrugu ,mogu stajati u krugu- polukrugu i obavljati jednostavne pokrete ili izvoditi ritmičke plesne pokrete prema uputama.Odgajatelj također aktivno učestvuje pri slušanju muzike,sjedi skupa s djecom na podu,stolicama ili stoji pri izvođenju pokreta. Vrlo važno je to što svako ponovno slušanje iste muzike može se izvesti s drugim sredstvom za izvođenje pokreta uz muziku ili sviranje . Slušali smo slijedeću klasičnu/instrumentalnu muziku: Turski marš (W.A.Mozart)) – tijelo, Marš Radetscki (J. Strauss) - tijelo, Galop (D.Kabalewski- tijelo, Clap clap song-The Klaxons - papir, Polka Pizzicato (L. Delibes)-kartonske kutije(manje) i štapići od trske, Za Elizu (Bethoven) –loptice, Le Bastringlo (integracijski ples) – tijelo, La Raspa (Sr Ortegon) – najlon vrećice, Gipsy polka – tijelo, Melodia dla Zuzi (Marek i Wacek)- lutke(plišanci), Wegierski ples (Brahms)- trake od krep papira, Letkiss-Roberto Delgado –papice (obuća). Slušati muziku na ovaj način mogu sve uzrasne skupine djece, praksu sam realizirala prošle školske godine u svim odgojno- obrazovnim grupama. Neke od navedenih kompozicija izvodili smo na priredbama za roditelje,roditelji su bili oduševljeni,prvenstveno zato što je u pitanju klasična /instrumentalna muzika i nov način slušanja muzike. na Rtv Unsko-sanskog kantona, na Rtv Cazin i na seminaru Društva zaposlenika predškolski ustanova F BiH u Neumu.( Praksu sam realizirala jednom sedmično i realizacija je trajala oko dva i po mjeseca.

Priprema: Slušanje klasične/ instrumentalne muzike

20 Avgusta, 2019