Namik Halilović

Profesor razredne nastave

Ljudi su društvena bića i opstaju samo u zajednici. Što više znaju lakše im je živjeti. Škola je, pored porodice, najznačajnije mjesto na kojem djeca uče, saznaju i postaju ljudi. Uloga učitelja i nastavnika u odgoju i obrazovanju djece je nemjerljiva.

Poziv učitelja ima planetarnu vrijednost. Biti odgajatelj, onaj koji poučava, biti uzor djeci, biti onaj koji uči riječju, postupkom, djelom, predstavlja najzahvalnije, ali i najodgovornije zanimanje u svijetu danas. Posmatrati ta malena bića kako odrastaju, spoznaju i postaju ljudi sreća je, radost i uspjeh. Vidjeti da izrastaju u moralne, odgovorne osobe zadovoljstvo je i satisfakcija za svaki uloženi trud, svaki prijeđeni korak u ovladavanju znanjem, sposobnostima, vještinama. To je nezaustavljivi točak znanja koji se okreće i pokreće ono najkreativnije, najljepše, najuzvišenije u onom koji poučava, ali i u onom ko saznaje. Otkriti novo, saznati više, spoznati nepoznato! Dati priliku svakoj dječijoj duši da dosegne i više od mogućeg, da se dokaže, da uspije, da se 'obogati', jer: Znanje je bogatstvo!

U povodu obilježavanja Oktobra – mjeseca knjige, tokom pet posljednjih godina u PŠ Tuholj organizovana su druženja pod nazivom „Knjizi u zagrljaj“. Na tim druženjima učestvovali su učenici nižih razreda i njihovi roditelji. Naravno, učitelji su bili kreatori, organizatori i voditelji. Ova manifestacija kroz petogodišnje druženje obuhvatala je kviz takmičenja, radionička druženja edukativnog i zabavnog tipa kao i promociju školskih lektira. Jedan od projekata nastao kao rezultat ovih druženja je knjiga roditeljskih pjesama.

Priprema: Knjizi u zagrljaj

24 Jula, 2018