Munira Kavazović

Naše pedagoško uvjerenje polazi od činjenice da je svako dijete zasebna individua sa različitim razvojnim karakteristikama, različitim sposobnostima i mogućnostima u odnosu na druge. Ovakve specifičnosti svakog djeteta su izazov, ali i potencijal koji treba razvijati. Uspjeh kolektiva zavisi od svakog njegovog pojedinca. Individalizirani pristup djetetu, dakle, doprinosi razvoju samog djeteta i njegovih potencijala, ali i sveukupnom uspjehu kolektiva u kojem dijete boravi i uči. Djeci se pruža mogućnost da aktivno učestvuju, osmišljavaju, kreiraju, aktivno se potiče njihova mašta i radoznalost, kako kroz usmjerene, tako i kroz slobodne aktivnosti. Na ovaj način, ukoliko dijete osjeti da je bitno, da se njegovo mišljenje uvažava, time će se kod djeteta razviti privrženost kolektivu, te osjećaj zadovoljstva samim sobom. Shodno navedenom, aktivnosti koje provodimo imaju za cilj da svako dijete aktivno učetvuje u njima, te da se angažuje onoliko koliko mu njegove individulane sposobnosti i mogućnosti dozvoljavaju. Nijedno dijete se ne smije osjećati zanemareno, usamljeno i odbačeno od svoje grupe. Naša misija je da postavimo temlje razvoja uspješnih, obrazovanih, ostvarenih budućih generacija koje će mijenjati svijet oko sebe.

Trzni se, svijete! Mnogo propušta svako dijete.
Pronađi lijek, ne uskraćuj im navike da budu djeca od nauke.
Djeca su žedna novih sadržaja,
djeca su voljna da budu jaka nacija.
Ne remeti im rani razvoj,
kasno je kad i tu napravite zastoj.
Sve smo iskoristile da bismo im vrtić u kino pretvorile.
Hoćemo da ne zaborave navike kulture,
da ne osjete probleme vaše nekulture.
Trzni se, svijete! Da ne propusti još mnogo svako dijete.

Priprema: Trzni se, svijete! Da ne propusti još mnogo svako dijete!

16 Decembra, 2020