Mirsada Jaganjac i Eldina Dizdar

Mirsada Jaganjac Profesorica pedagogije i psihologije; Eldina Dizdar Profesorica razredne nastave i profesorica pedagogije

Odgoj je na prvom mjestu u školskom sistemu;
Svako dijete je važno, moja podrška je bezuslovna;
Kod djeteta treba očuvati i razvijati, prije svega, vjeru u sebe;
Prvi korak do uspjeha u mom radu je međusobno povjerenje ;
Greške su samo način učenja i sazrijevanja.

Umjesto izricanja zakonom propisanih odgojno-disciplinskih mjera u slučajevima problema discipline i nasilnog rješavanja konflikata koristimo se sljedećim principima:

-restitucija i logičke posljedice: uradi nešto čime ćeš popraviti učinjenu "štetu"(uvrijedio si druga-pomozi mu u čemu si dobar; nisi naučio- pripremi nove sadržaje za čitavo odjeljenje; išarao si klupu- donesi deterđent i očisti....);

U rješavanju konflikata (verbalno i fizičko )među učenicima na starijem školskom uzrastu uključiti vršnjake (članovi Vijeća učenika i predsjednik odjeljenja) i tražiti najbolja rješenja. Učenici predlažu mjere, pedagog samo usmjerava tok razgovora i prati realizaciju dogovorenih rješenja.

PRIPREMA

Priprema: Primjena restitucije, principa logičkih posljedica i učešća vršnjaka u rješavanju teškoća discipline i konflikata među učenicima

Juli 20, 2018