Milana Ćulibrk

Biti učitelj je vrlo lijep, odgovoran , kreativan posao.Ovaj posao ne prestaje završetkom nastave, već se nastavlja i traje cijeli dan, svaki dan u godini pa čak i kada smo na raspustu. Naše misli su usmjerene ka tome kako približiti sadržaje djeci, kako ih aktivirati na kritičko razmišljanje, kako nastavu učiniti kreativniom i djeci privlačnom, a da pri tome sve planirane ishode ostvariti u što većoj mjeri. Naše misli ne ostaju samo na tome, već idu i dalje. Mi učitelji brinemo da li su naši učenici koje nazivamo „ svojom djecom“ srećna ,zadovoljna, zdrava i imaju li problema . Zato ja smatram, da se posao učitelja, na pravi način može obavljati samo uz veliku ljubav prema djeci i nikako drugačije. Radim u malom mjestu gdje djeca prije polaska u školu nisu u mogućnosti da pohađaju predskolske ustanove i u našu školu dolaze iz porodične i u sasvim novu, za njih nepoznatu sredinu. Zbog toga posebnu pažnju pridajem tome da ta sredina u koju dolazi bude prijatna, da odnos između njih i mene bude prijateljski, saradnički i uz međusobno poštovanje. Posebno mi je značajno razvijanje povjerenja, kako sa djecom tako i sa roditeljima. Samo uz obostrano povjerenje možemo ostvariti iskrenu saradnju i postizati bolje rezultate u vaspitanju i obrazovanju. Kod djece nastojim da podstičem samostalnost u rješavanje problema i napredovanje u skladu sa njihovim individualnim mogucnostima . Individualno pratim razvoj svakog učenika i nastojim da proširim njihove granice uspjeha. Učim ih da budu odgovorni i savjesni za svoje postupke. Mnogo razgovaramo o problemima i učimo da ih sagledamo iz različitih pozicija i tako pronalazimo rješenja. Podstičem ih na slobodu govora i slobodno izražavanje osjećanja . Multietičnost naše škole je nešto što smatram najvećim bogatstvom naše škole, pa u skladu s tim učim djecu koliko je važno poštovanje druge nacionalnosti i vjere, međusobna saradnja i njegovanje prjateljstva. U našem odjeljenju se poštuju različitost u svakom smislu. Moj moto u radu sa djecom jeste shvatanje da je dijete najvažnije biće na planeti, jer od njega postaje odrastao čovjek, koji može da utiče na život i opstanak cijele planete. Ako ga porodica i mi, prosvjetni radnici, kvalitetno obrazujemo i vaspitamo, on kao takav može unaprijediti društvo . Zato je sav moj trud i trud svih nas, veoma važan i to me podstiče na svakodnevno usavršavanje i nesebično davanje u radu. Moja velika ljubav prema djeci, boravak kraj njih, druženje i rad čini me srećnom . Svaki njihov napredak mi daje nove ideje i motiviše me za dalji rad i napredovanje. Djeca su veoma bitna, to se ne zaboravlja.

KRATAK

Priprema: „SVAKO DIJETE TALENAT IMA OTKRIJ GA I POKLAZI SVIMA“

6 Decembra, 2021