Ivana Bubalo

Magistra edukacije matematike

Mišljenja sam da kao nastavnik uvijek moram raditi na produbljivanju i proširivanju uspješnosti i kvalitete nastavnog rada, kako učeničke tako i vlastite. Kroz odabir metode rada važno mi je stvoriti produktivan proces učenja za svakog učenika.

Sajam matematike okuplja učenike izlagače i učenike posjetitelje. Učenici izlagači su oni koji su ranije osmislili svoju matematičku temu ili igru koju prezentiraju na Sajmu. Kroz kreiranje vlastite ideje učenik ide samostalno dok je nastavnik onaj koji prati njegov rad i pazi na eventualnu grešku, te raznolikost ideja i igara koje učenici predlažu. Naglasak je na učeničkoj ideji, trudu i radu. Učenici posjetitelji obilaze Sajam izadržavaju se na„stanicama” koje im izgledaju najzanimljivije. U učionicama se mogu nalaziti tzv. „matematičke, logičke ili geometrijske stanice”. Posjetitelji igraju igre bazirane na poznatim društvenim igrama kao što su: monopoly, čovječe ne ljuti se, kolo sreće, memory, matematičar milijunaš, escape the room ili bilo kakvu drugu igru koju sami izlagači osmisle. Igre su modificirane na način da su učenici u njih implementirali razne matematičke zadatke prilagođene svojem uzrastu. „Logičke stanice“nude logičke igre, odnosno mozgalice, pitalice i kvizoveneovisno o uzrastu. Na „geometrijskim stanicama“ učenici imaju priliku rješavati zanimljive geometrijske zadatke ili upoznati geometrijska tijela kroz unaprijed pripremljene didaktičke materijale. Dok ne rješavaju zadatke učenici imaju priliku pogledati stanice s matematičkim zanimljivostima ili prelistati neki matematički časopis. Sajam posjećuju i nastavnici koji su došli u pratnji učenika što učenicima izlagačima daje novu dimenziju motivacije.

Priprema: Sajam matematike