HUELYA RIZVIĆ

Načela mojih pedagoških uvjerenja su:
● Ako želiš povećati znanje i iskustvo, dijeli svoje.
● Ne gledaj ni desno ni lijevo, samo nastavi pravim putem.
● Ako želimo da imamo dinamičan kolektiv, rukovodioci ustanove moraju biti najdinamičniji kako bi se ostvario cilj postojanja predškolske ustanove.
● Ono što je odgajatelj za djecu, to je direktor/rukovodilac za odgajatelje.
● Iskustvo drugih je blago svih onih koji teže uspjehu.
● Odgajanik se savjetuje riječima, a odgaja ličnim primjerom.
● Roditelji, djeca, odgajatelji i stručni saradnici su putnici koji putuju ka istom cilju, stoga njihov međusobni odnos treba biti iskren i transparentan.

KRATAK OPIS PRAKSE:
Nakon stresnih mjeseci provedenih između četiri zida odlučili smo da otvorimo novu stranicu i napišemo jednu priču: „Vrtić van vrtića“. Ovo je naša priča. Priča o jednom malom vrtiću, u jednom malom gradu u kojem su djeca, odgajatelji i roditelji srušili zidove vrtića i napravili vrtić van vrtića. Ovo nam uopće nije trebalo, jer je u „ljusci“ sigurnije i toplije. Ali ipak, znatiželjnost o prirodi/okolini koja nas okružuje i volja za slobodom savladala je naše strahove. Strahovi roditelja: „Šta ako se oznoji moje dijete, a puše vjetar? Šta ako isprlja nove patike?“; strahovi odgajatelja: „Šta ako djeca naiđu na zmiju u prirodi? Šta ako neko dijete krene na cestu u toku šetnje!“ Tako je počelo naše putovanje. Obišli smo gradove, planine, livade i šume. Možda je bolje da odustanete, jer u ovoj priči još uvijek nismo došli do vrhunca i rečenice se ne završavaju jednom tačkom...

Priprema: VRTIĆ VAN VRTIĆA

2 Februara, 2022