Ferizata Hadžović

Profesorica engleskog jezika i knjizevnosti

Moja pedagoška uvjerenja su da svako dijete može ravnopravno učestvovati i doprinijeti razvoju nastavnog procesa. Ako su učenici dovoljno uključeni i njihovo mišljenje se uvažava oni postaju odgovorniji, aktivniji i veoma kreativni. Moje dugogodišnje iskustvo sa djecom različitih uzrasta me je uvjerilo da djeca mogu napraviti čudo ako su uključena u donošenju odluka, ako imaju mogućnost da sebe procjenjuju i mijenjaju i ako ih motivišemo da koriste inovativne metode u učenju.

Učenici 8. razreda od 2016/17 i ove 2017/18. školske godine vode svoj Student profile. Profil učenika je osmišljen da prati rad učenika tokom jedne školske godine. Učenici sami vode evidenciju i procjenjuju svoj rad iz različitih oblasti iz engleskog jezika. Bitno je naglasiti da na ovom profila nema brojčanih ocjena i ocjene nedovoljan. Inače sve ocjene su opisne od very good do needs help. Kada se zavrsi jedna nastavna jedinica onda se vrši samoprocjena rada tako što svi učenici sa opisnom ocjenom needs help ili very good npr iz oblasti reading ili grammar ili neke druge, budu uključeni u radionice. Mobilni timovi koji su sastavljeni od učenika sa opisnim ocjenama very good pomažu svojim drugovima. Na taj način se razvija tolerantnost, solidarnost i uzajmna pomoć kao i vršnjačka edukacija kod učenika u osnovnim školama. Organizira se dodatni rad jednom sedmično i na tim radionicama se uvježbavaju pojedine oblasti. Naše radionice pod nazivom „Be friend, be cool“ već daju rezultate u nastavnom procesu i učenici veoma rado dolaze, jer su uključeni svi učenici bez obzira koju ocjenu imaju iz engleskog jezika . Radionicama su obuhvaćeni svi učenici 8 razreda. Također, učenici koriste stranicu „Edmodo“ gdje redovno dobijaju materijale za određenu oblast. Radionice su osmisljene tako da svaki učenik kome je potebna pomoć npr iz čitanja ili gramatike imaju svog mentora- učenika koji mu pomaže. Učenici na 7 dana prije radionice dobijaju materijal koji koordinator-nastavnik postavlja na Edmodo stranicu, tako da imaju dovoljno vremena da se pripreme. Isti materijal učenici imaju prilike da čuju i vide na racunaru u online formi tokom radionice. Naše radionice su otvorenog tipa tako da svaki nastavnik može prisustvovati i odlučiti se da profil učenika prilagodi svom predmetu. Jedna od narednih radionica će obuhvatiti i učenike koji imaju dobre rezultate iz engleskog jezika ali im je potrebna pomoć iz Listening i Speaking. U prilogu ću poslati profile učenike.

Priprema: Inovativni pristupi u oblasti formativnog praćenja i procjenjivanja napredovanja djece/učenika Profil učenika – 8. razredi